A Magyar Hang közölt egy korábbi, eddig nem publikált interjút Vekerdy Tamással – szúrta ki az Index. Az író, pszichológus az interjúban a magyar oktatás hibáiról, a gyermeknevelésről és a mesék fontosságáról is beszélt.
Vekerdy szerint a jelenlegi társadalomban “bámulatos a nemtudás”, akár ha a világháborúkat tekintjük is. Arról beszélt, hogy nincs kontinuitás: a gyerekek nem tudják, hogy mi volt a szüleikkel, azt meg végképp nem, hogy a nagyszüleik hogyan éltek. Szerinte ma már nincs családi legendárium, és a folyamatos rohanás miatt nem tudjuk megosztani egymással, hogy mi mikor és hogyan volt.
Túl sok az anyag, az iskola pocsék – mondta. A túl sok információ dezorientál, kiöli a gyerekekből a kíváncsiságot.
A magyar iskolarendszer romlását egészen a XX. század derekára, az I. világháború utánra vezeti vissza. Vekerdy szerint az iskola akkor ment tönkre, amikor megérintették az ideológiák. Öröm nélkül nincs hatékony tanulás – mondta Vekerdy Tamás.
Szerinte öröm és élmény kell ahhoz, hogy tudjunk tanulni, hogy belelássunk a világ dolgaiba. Arról is beszélt, hogy nevelés tulajdonképpen nincs, csupán együttélés a gyermekkel. Ami ideális esetben egy hiteles együttélés. Úgy gondolja, ez hat leginkább a gyerekekre.
Egy tanárban sem az a fontos, hogy milyen anyagot ad le, és hogyan kéri vissza. Hanem az a fontos, hogy kicsoda, kivé vált addig a pillanatig, amikor belépett az osztályterembe. Ha nem ez a fontos, hanem a tananyag, akkor semmi nem fog átmenni az értékekből.
Vekerdy végül a mesék fontosságáról is beszélt. Felteszi a kérdést: az nagyon mesei, ha győz a jó és alulmarad a gonosz, és a legkisebb királyfi, a leggyengébb az, aki diadalmaskodik? Szerinte ezek az elvek érvényesülnek a világban is. Azt mondta, hogy minden meleg- és hidegháborút megnyertek az eleinte gyengének tűnő demokráciák, és mindig elbuktak az erősen központosított, kollektivista diktatúrák.
Kapcsolódó cikkeink:
- Meghalt Vekerdy Tamás
- Vekerdy: ne azt nézd, hogy milyen jegyet hoz a gyerek!
- Vekerdy: embertelenség ennyi mindent belenyomni a gyerek fejébe
Forrás: Index.hu