4-5 éveseknek
Óvodások esetében jól jön, ha előre készülünk valamiféle forgatókönyvvel. Különösen kezdetben elkél némi irányítás, közös játék, hogy oldódjon az elfogódottság.
Ideális helyszín és létszám: Ha elég tágas a lakás és a kert, továbbra is ez a legjobb választás. Szóba jöhet egy közeli játszóház is, ha jól elhatárolható része áll a csapat rendelkezésére. A legjobb megoldás, ha öt-hat gyerekenként egy felnőtt segíti a lebonyolítást, a létszám pedig hat-hét fő (az ünnepelt életkora + 1), de akár húsz gyerekkel is pompásan sikerülhet, különösen, ha van köztük néhány idősebb lány, és a felnőttek elszántak, tettre készek.
Kedvenc programok: Óriási a választék! Hol a rádió? Rejtsünk el egy parányi zsebrádiót bekapcsolva valahol a lakásban vagy a kertben. Aki elsőként megtalálja, elrejtheti a következő körben. Remekül beválik a maskarázás. Nagy halom ruhából, cipőből válogathatnak, és felöltöztethetik egymást kedvük szerint. Utána divatbemutató! Örök sláger a székfoglaló: eggyel kevesebb szék vagy párna kell, mint ahány gyerek van, s amikor elhallgat a zene, mindenki leül valahova. Akinek nem jut hely, kiesik, a következő körben ő kapcsolja ki a zenét.
Ennivalók: Fagyitorta, pizza, gyümölcs.
6-7 éveseknek
Készüljünk továbbra is több eshetőségre számító programmal. A buli vége felé rendszerint magukban játszanak már a gyerekek, de felnőttre akkor is szükség lehet. Ebben az életkorban már nem könnyű vegyes csapatokat verbuválni, a fiúk és a lányok elkülönülnek egymástól, és az igényeik is különböznek.
Ideális helyszín és létszám: Szabadon engedhetjük fantáziánkat a lehetőségek függvényében. Jó ötlet lehet egy közös kirándulás, játszóház, de az otthonunk továbbra is az egyik legjobb megoldás. Tíz-tizenkét gyereknél többet nem érdemes hívni.
Kedvenc programok: A szembekötősdi minden formája (például: a kertben letűzünk egy nagyobbacska botot. Megszámoljuk, hány lépés a startvonaltól, majd bekötött szemmel kell odatalálni). Vagy: a fű vagy a szőnyeg közepére lefelé fordított fazék kerül, alá apró nyeremény. Mindig más keresi bekötött szemmel, négykézláb, fakanállal a kezében, hol a fazék. Ha sikerült rácsapni, övé a nyeremény. Rókafarok-vadászat: minden gyerek derekára krepp-papír csíkot vagy kendőt kötünk, ez a rókafarok. A fogó dolga, hogy minél több lompos farkat megkaparintson.
Ennivalók: Gyümölcs- és fagyitorták, kicsi szendvicsek, muffin, gyümölcs.
8 év felett
Engedjünk egyre több önállóságot az ünnepeltnek a buliszervezésben. Jellemző módon csökken a meghívottak létszáma, a népes bulik helyett inkább a három-négy legjobb barátra, barátnőre számíthatunk. Ez a korosztály már kevésbé igényli a szülő irányítását és ötleteit, de azért néhány dolgot tartsunk készenlétben. A vicces játék mindig feldobja a hangulatot. Jó ötlet lehet a nagyszülőknél tartott, három-négy fős, kétnapos, kirándulással egybekötött buli.
Kedvenc programok: Közös építés, babázás, társasozás. Ipi-apacsos bújócska, megkaparintós játék: az asztal közepére édességet vagy apró ajándékot teszünk. Amíg szól a zene, körben sétálnak, majd amikor elhallgat a zene, érte nyúlnak. Aki megkaparintott valamit, kiáll. Mi változott? A körben ülő gyerekek jól megnézik egymást. Majd valaki kimegy, és távollétében levesznek vagy ráadnak valamit az egyik gyerekre. Vajon rájön, mi változott? Versenyöltözés: ki tud egy perc alatt a legtöbb holmiba belebújni? Ez a korosztály imádja már a Mesterségem címere játékot. Írjunk cédulákra jól eljátszható foglalkozásneveket, majd szavak nélkül mutogassák el egymásnak. Vicces lehet, ha megpróbálják lerajzolni egy kis táblára a foglalkozást.
Ennivalók: Teljesítsük az ünnepelt óhaját.
Ne felejtsük el!
Meghívó: A tervezett buli előtt legalább két héttel juttassuk el a gyerekek szüleihez. Szerepeljen benne a pontos cím, esetleg térképvázlattal, telefonszám, amelyre a visszajelzést kérjük, a buli időpontja és időtartama. Nem árt leírni, milyen öltözéket várunk: kerti játékhoz, pancsoláshoz nem jó az ünneplő. Írjuk le, hogy a meghívás csak a gyereknek vagy a szülőknek is szól. (Például így: Kérjük, este hatra gyere el a gyerekért.)
Nem az evés a lényeg! Ezért nem érdemes hosszú órákat tölteni az ételkészítéssel. A játékok, a szórakoztatás előkészítésébe fektetett idő és szellemi energia azonban mindig megtérül!
Mások hogy csinálják? Érdemes tapasztalatokat gyűjteni, de régen rossz, ha egymás túllicitálásába kezdünk. Szervezzük a bulit gyerekünk igényei és saját teherbíró képességünk, lehetőségeink szerint. Jobb egy szerényebb buli, mint ha semmilyet sem tartunk, mert visszariadunk az elvárásoktól.
A vendégek
Számukat mi szabjuk meg, ám hogy kit hív meg a gyerek, abba csak különösen indokolt esetben szóljunk bele, hiszen ez az ő bulija. Nem baj, ha a meghívottak nem mind ismerik egymást – a gyerekeket ez kevésbé feszélyezi, hamar megtalálják a hangot egymással. Ám nem szerencsés, ha számunkra teljesen ismeretlenek is jönnek. Az amúgy megbízható csapatból nagyon kilógó, nehezen fegyelmezhető gyerek elronthatja a délutánt.
És a felnőttek? Oviskorban jó, ha két felnőtt van jelen, így gördülékenyebb a gyerekek ellátása, és egyikük teljes figyelmét a játékoknak szentelheti. Több felnőttre nincs szükség. A sok szülő jelenlétében másképp viselkednének a gyerekek, mint magukban. Ekkor a házigazda anyának is meg kellene osztania a figyelmét az így kialakuló két párhuzamos parti között, ami általában nem szokott sikerülni. Semmiképp ne hagyjuk magukra a gyerekeket!
Bevásárlólista:
– alapanyagok a tortához és a falatkákhoz;
– gyümölcslé;
– lufik, papírgirlandok vagy más lakásdíszek – igény szerint;
– apró, olcsó ajándékok a zsákbamacskákhoz, például radír, lufi, müzliszelet, notesz, hegyező, kis csomag ceruza, kréta, üveggolyó;
– alapanyagok a játékokhoz, például vécépapír, csomagolópapír, csipeszek, pattogatott kukorica.
A nagy nap!
Buli előtt terítsünk meg, és díszítsük fel a szobát, az asztalt, a tortát. Készítsük elő a játékokat. Minden lehetséges műveletbe vonjuk be gyerekeinket, így néhány év alatt átvehetik az előkészítés oroszlánrészét. Amíg a vendégek gyülekeznek, a korábban érkezőket megkínálhatjuk innivalóval, az evést érdemes későbbre halasztani. Ha összejött a csapat, kezdhetjük a közös játékot. Nem kötelező részt venni benne, de a nagy kacagás hamar odavonzza a szégyenlősebbeket is. Néhány játék után megkezdődhet a falatozás, jöhet a gyertyagyújtás a tortán és az ajándékozás. Ha kicsit lehiggadtak a kedélyek a nagy esemény után, elindíthatunk még egy-két közös játékot. Ám hamarosan halljuk, hogy csöngetnek a gyerekekért érkező szülők. Magunk is csodálkozni fogunk: máris vége?