A bullying, amire zaklatásként vagy bántásként is szoktunk hivatkozni, olyan bántó, megalázó cselekvést jelent, ami szándékos, rendszeres és ismétlődő, és amiben a szerepek nem cserélődnek fel.
De miért bántanak a gyerekek másokat? A kutatások szerint több mögöttes ok is állhat a bullying mögött. Sherri Gordon szerző és bullying prevenciós szakértő 7 gyakori okra mutat rá a Verywell Family portálon cikkében, ami a bántás hátterében lehet.
Hatalom
Hajlamosak lehetnek a bullyingra azok, akik irányítani akarnak vagy hatalmat birtokolni. Ennek az lehet az oka, hogy nem éreznek semmilyen hatalmat a saját életükben, ami vonzóvá teheti ennek megszerzését a társas interakciókban. Előfordul, hogy másokkal csak akkor lépnek kapcsolatba, ha ez az ő feltételeik szerint történik, és ha nem úgy történnek, ahogy ők szeretnék, akkor bántó viselkedéshez folyamodhatnak.
Az úgynevezett kapcsolati agresszió egy általában pszichológiai vagy szóbeli agresszió, amit gonoszkodásnak is szoktak nevezni, amely során a bántó fél a bántott rágalmazásával, kiközösítésével éri el, hogy ő maga népszerűbb legyen a másik pedig kevésbé. Az ebben résztvevők szintén hatalomra törekedhetnek.
A fizikailag erős (vagy más hatalommal rendelkező) kamaszok is folyamodhatnak zaklatáshoz a gyengébb vagy kisebb társaikkal szemben.
Népszerűség
A bullying lehet a társadalmi státusz megnyilvánulása is. A népszerű gyerekek gúnyolhatják a kevésbé népszerűeket, a kapcsolati agresszió fenntartása miatt, és pletykákat is terjeszthetnek, kiközösíthetnek másokat. Azok, akik megpróbálnak feljebb jutni a társadalmi ranglétrán az iskolában, szintén folyamodhatnak ehhez, hogy felhívják magukra a figyelmet.
Bosszúállás
„Zaklató áldozatnak” is szokás nevezni azokat, akik maguk is bullying áldozatai voltak, és egyfajtabosszúállásként vagy megtorlásként folyamodhatnak hasonló viselkedéshez. Ők gyakran úgy érzik, hogy jogosak a tetteik, mert őket is zaklatták és bántották. Másokat bántva megkönnyebbülést és felmentést érezhetnek azzal kapcsolatban, amit átéltek.
Otthoni problémák
Azok a gyerekek, akik bántalmazást tapasztalnak otthon, nagyobb valószínűséggel bántanak másokat, mert az agressziót és az erőszakot látták mintaként. De előfordulhat azoknál is, akiknek túlzottan megengedők a szülei, vagy valamelyik szülőjük nincs jelen, és ezáltal tapasztalhatják meg azt a kontroll érzést, ami hiányzik az életükből. Vezethet a testvéri bullying is iskolai zaklatáshoz, amikor az egyik testvér otthon gúnyolja és bántja a másikat, a hatalom érzésének visszaszerzése miatt a bántott gyerek megfélemlíthet másokat az iskolában.
Szórakozás
Előfordulhat, hogy valaki unalomból folyamodhat a bullyinghoz, mertszórakozást keres, és ezzel akar izgalmat adni az életébe. De a szülői figyelem felkeltésének eszköze is lehet a bántás.
Előítéletek
Az sem ritka, hogy tizenévesek azokat a társukat bántják, aki valamilyen szempontból különbözik tőlük.
Társas nyomás
Néha a gyerekek azért bánthatnak másokat, hogy beilleszkedjenek egy klikkbe, még akkor is, ha ez szembemegy a jobb ítélőképességüknek. Őket jobban foglalkoztathatja, hogy beilleszkedjenek, mint a bullying következményei.
Mi a teendő?
A szakember szerint ha a gyereket bántják, javasolt kapcsolatba lépni az iskolával és szükség esetén egy tanácsadóval. Hallgasd meg a gyermekedet, és tudasd vele, hogy mellette állsz, számíthat rád. Hangsúlyozd, hogy ez a dolog nem az ő hibája. Készítsetek egy tervet a biztonsága érdekében közösen.
Ha a gyermek zaklat, bánt másokat, lépj közbe, hogy megállíthasd a viselkedést. Ilyen esetben a mögöttes problémákat kell megoldani, azt, ami a gyereket motiválta a bullyingra.
Forrás: verywellfamily.com