Linzertésztát sütni egyszerűnek tűnik, azonban nem is olyan nehéz hibázni. Kiemelten fontos, hogy a hozzávalókat pontosan kimérd, ezúttal a szemmérték nem jó tanácsadó! Ügyelj arra is, hogy a lehető leggyorsabban dolgozz, mert a kezed melegétől túlzottan felolvad a vaj, és a tészta menthetetlenül szétesik. Ne vedd félvállról a sütés előtt szükséges pihenőidőt, és sütés közben figyelj arra, hogy ne száradjanak ki túlzottan a kekszek!
Linzerkarika (nem csak karácsonyra)
Hozzávalók:
- 30 dkg finomliszt (vagy 20 dkg liszt és 5 dkg darált dió, így még finomabb lesz)
- 8 dkg porcukor
- 15 dkg hideg vaj és 5 dkg zsír (vagy 20 dkg vaj)
- 1 tojás sárgája
- 1/2 bio citrom reszelt héja
- 1 csipet só
Így készül:
- A lisztet és a porcukrot egy tálba szitáljuk, ha szeretnénk tenni bele, akkor hozzáreszeljük a citrom héját is.
- A hideg vajat apróbb darabokra vágjuk, a tálba tesszük, a liszthalom közepébe pedig beleültetjük a tojássárgáját.
- Gyors mozdulatokkal összegyúrjuk a hozzávalókat, gondosan ügyelve arra, hogy az omlós tészta ne vegye át túl hamar a kezünk melegét
- Amikor szépen összeállt, gombócot formázunk belőle és legalább fél órára hűtőbe tesszük. Ha szeretnéd, előre is elkészítheted, az sem tesz vele rosszat, ha egy egész éjszakát pihen a hűtőben.
- A nyújtáshoz és a szaggatáshoz belisztezünk egy deszkát, majd 4-5 mm vastagságúra nyújtjuk a tésztát. Ezután kezdődhet is a szaggatás!
- Lekváros linzer készítéséhez ugyanannyi lyukas formát kell kiszúrnunk, mint amennyi telit.
- A sütőt előmelegítjük 180 fokra, a kekszeket pedig elrendezzük egy sütőpapírral bélelt tepsin. Kb. 9 perc alatt sülnek készre – fontos, hogy világos maradjon, szemmel kell tartani sütés közben, mert könnyen megpirul.
- Ha kihűlt a linzer, a teli kekszeket megkenjük (lehetőleg házi) lekvárral és összeragasztjuk a lyukas felekkel.
- A tetejét megszórjuk porcukorral, majd elrendezgetjük egy szép tányéron vagy jól záródó fémdobozba tesszük, ahol hosszabb ideig eláll.
Fotó: Getty Images