Amikor még nem volt neve a jelenségnek, már akkor is hihetetlennek tartottuk, hogy szülők (többnyire anyák) képesek saját gyermeküket betegnek hazudni azért, hogy figyelmet kapjanak a környezetüktől, sőt, ennek érdekében akár károsítják is a testi-lelki épségüket.
Azóta tudjuk, hogy e mentális zavar neve: Mühchausen by proxy, vagyis kiterjesztett Münchausen szindróma. Az eredeti verzió annyit jelent, hogy valaki magát hazudja súlyos állapotúnak, míg a kiterjesztett változatban valaki mást tesz képletesen vagy valóságosan is beteggé. Tipikusan szülők a gyermekeiket, hiszen ők kiszolgáltatottak és befolyásolhatók.
A dolog szerencsére nem túl gyakori, viszont mindig megrázza a közvéleményt, amikor egy-egy ilyen eset kiderül. A leghíresebb közülük Gypsy Rose Blanchardé, hiszen ő nemcsak szenvedett anyja, Dee Dee elmezavarától, de végül dühében megölette őt egy alkalmi ismerősével.
Nemrégiben az HBO televíziós csatorna dolgozta fel az esetüket „A tett” címmel (főszerepben Patricia Arquette, Joey King és AnnaSophia). Ebből megtudhatjuk, hogy Dee Dee igazin mintaanya képében tűnt fel, hiszen beteg, kerekesszékes kislányát gondozta, akiről a külvilág és az orvosok felé is azt kommunikálta, hogy változatos, rejtélyes tünetei vannak az emésztési zavaroktól kezdve az immunproblémákon át a mozgásképtelenségig, ráadásul fiatalabbnak is hazudta a koránál. Közben pedig sok-sok adományt elfogadott, mint hátrányos helyzetű szülő.
Azt gondolnánk, hogy az ilyesmit nem lehet csak úgy kitalálni, ám ki gyanakodna egy szülőre, aki aggódva hordja orvostól orvosig a gyermekét, és részletesen beszámol a tüneteiről? Nem csoda, hogy a kislányt agyonvizsgálták, sőt, műtéteken is átesett.
Idővel azonban rájött, hogy valójában semmi baja. Már fiatal lányként megismerkedett egy mentálisan labilis fiúval, Nick Godejohn-nal, aki végül alvás közben több késszúrással megölte Dee Dee-t, hogy megszabadítsa tőle a lányt. Ő életfogytiglant kapott, míg Gypsy Rose tíz évet. A nő 2024-ben, harminchárom évesen szabadulhat, és még a börtönévek alatt férjhez ment valaki máshoz. Úgy nyilatkozott, hogy a börtönben sokkal szabadabbnak érzi magát, mint az adományokból épített rózsaszín babaházban az anyjával.
A Münchausen by proxy maradandó akkor is komoly következményekkel járhat, ha nem gyilkosság a vége, hiszen akár maradandó egészségkárosodást okozhat egy olyan anya, aki mondjuk sót, cukrot kever a gyerek vizeletébe, netán az infúziójába – ahogyan ez meg is történt, és sajnos haláleset is előfordult emiatt. Az esetek jelentős része azonban nem ilyen súlyos, így végül rejtve marad.