Kamasz

Önsértés: haragszik, ezért bántja magát a tinédzser

A kamaszkori önsértés még mindig tabutéma, noha becslések szerint a kamaszok akár 10-20 százalékát is érintheti. Mi lehet az oka annak, hogy valaki szándékosan fájdalmat okoz saját magának?
2023. Február 14.
Lány tépi a haját
Kép: Getty Images

Meglepő és elborzasztó lehet arról hallani, hogy vannak kamaszok, akik rendszeresen fájdalmat okoznak maguknak. Az önsértés a test szándékos bántása, valamilyen éles tárggyal (késsel, üveggel). A test felületesen sérül, vérzik, fájdalommal jár. Léteznek egyéb önsértések is, mint például harapás, égetés, ütés.

Az önsértés hátterében az áll, hogy a kamasz stresszt, haragot él meg, de megküzdési stratégiák hiányában nem tudja kivezetni magából, ezért bántja magát. Az önsértés a kontroll érzését is adhatja. Akkor válik igazán veszélyessé, amikor valódi megnyugtatást jelent, ekkor ugyanis előfordulhat, hogy ez lesz az önmegnyugtatás eszköze, a megküzdési stratégia a stresszes, frusztráló, traumatizáló helyzetekre.

A közösségi médiumokban időről-időre felbukkannak olyan tartalmak, amelyek önsértő kamaszokról szólnak, mondanunk sem kell, hogy mennyire károsak lehetnek más fiatalokra.

Barent Walsh pszichológus a yahoo.com-nak elmondta, hogy önsértés évszázadok óta létezik, de a közösségi médiumokban való betörésük bizonyos szempontból szenzációvá, érdekessé tették, ezért néhányan kísérleteznek vele. Az, hogy valaki feltölt egy néhány másodpercet klipet saját önsértéséről, tippeket adhat olyan kamaszoknak, akik egyébként is nehéz helyzetben vannak, megküzdési stratégia nélkül, a nyilvánosság képes bátorítani, sőt dicsőíteni az önsértő kamaszt. Az Egyesült Államokban például kifejezetten népszerű megküzdési stratégia lett az önsértés.

Walsh megjegyzi, hogy önsértés bármely életkorban előfordulhat, de jellemzően a 12 évnél idősebbeknél jelentkezik. Hozzáteszi, hogy minél fiatalabb valaki, amikor sérti, bántja magát, annál nagyobb a veszélye annak, hogy hosszú távon is megmarad, mint egyfajta megküzdési stratégia, lelki fájdalmat, haragot, tehetetlenséget enyhítendő. Az agynak az a területe, amely a fizikai fájdalmat kezeli, magyarázza Walsh, jelentősen átfedésben van azzal a területtel, amely az érzelmi fájdalmat kezeli. Amikor fizikailag fájdalmat okozunk magunknak, az agyat becsapjuk, és ezzel egyidejűleg az érzelmi fájdalom is enyhül.

Melyek az önsértés jelei, amelyekre a szülőknek figyelniük kell?

A kamaszok nem mutogatják a szüleiknek a hegeiket, sebeiket, jellemzően mindent megtesznek azért, hogy elrejtsék. Az egyik legjellemzőbb figyelmeztető jel, ha a gyerek állandóan hosszú ujjú felsőt hord, még akkor is, amikor az időjárás ezt nem indokolja. Nem megy strandra, nem mutatkozik otthon fedetlen végtagokkal.

Mit tegyünk, ha gyermekünk önsértő?

Fontos, hogy nyílt, őszinte és támogató legyen a kommunikáció. Az sem baj, ha kérdezünk, az viszont igen, ha legyintünk vagy megszidjuk. Mindenképpen forduljunk szaksegítséghez, pszichológushoz, mentálhigiénés szakemberhez. Walsh azt tanácsolja, hogy ne essünk pánikba. Vigyük el a gyereket szakemberhez és erősítsük meg, hogy együtt dolgozunk ezen.

Forrás: Yahoo.com, Mindsetpszichologia.hu