Kisgyerek

4 mód, ahogy talán nem is tudjuk, de ártunk a gyerekeinknek

Ezeket a válaszreakciókat vagy szülői attitűdöket jobb, ha elkerüljük.
2023. Október 11.
Anya gyerekekkel játszik
Kép: Getty Images

Jól tudjuk, hogy a gyerekek fejlődésében a szülők játsszák a legjelentősebb szerepet. A korai élettapasztalatoknak döntő jelentősége van a gyerekek fejlődésében, szocializációjában, végső soron abban, mit gondolnak a világról és benne magukról. Sok évtizede kutatják, milyen hosszú távú károkat okozhatnak bizonyos nevelési elvek, szülői magatartások. A psychologytoday.com-on Ronald E. Riggio pszichológus szerint az alábbi négyféle szülői stílust, magatartást érdemes kerülni.

A megbüntető szülő

A tekintélyelvűséget a szabályok szigorú betartatása, valamint a gyermek feletti nagyfokú kontroll és dominancia gyakorlása jellemzi. A büntetés alkalmazása különösen káros. A büntető szülők gyermekeiben olyan negatív érzelmek alakulnak ki, mint a félelem, a düh és a bűntudat.

A büntetés és a fájdalom stresszt okozhat, és összefügg a későbbi pszichológiai problémákkal. Ráadásul büntetéssel nem lehet elérni, hogy a gyerek helyesen viselkedjen. Az ilyen szülők gyerekei inkább azt tanulják meg, hogyan ússzák meg, ha rosszul viselkedtek. A büntető szülők által nevelt gyermekek hajlamosak arra, hogy maguk is büntető szülőkké váljanak, kiterjesztve a negatív körforgást a következő generációra.

A helikopterszülő

A gyermekeik viselkedését intenzíven figyelő és felettük lebegő szülőket helikopterszülőknek nevezik. Az ilyen szülő állandóan döntéseket hoz a gyereke helyett. Túlságosan védelmezőek, és hajlamosak arra, hogy mindenben a gyerekük helyett döntsenek, aki így képtelen önállóan cselekedni és döntéseket hozni.

A témával foglalkozó kutatások szerint a helikopterszülőség ártalmas a gyerekekre, akiknek alacsony önbecsülésük lesz és hajlamosak lesznek arra, hogy képtelenek legyenek kezdeményezni és túlzottan a szüleikre támaszkodjanak az irányításért.

A mindent megengedő szülő

Túlzottan engedékeny, határokat, korlátokat a gyereknevelésben nem ismerő és támasztó szülőkről van szó. A gyerek korlátlanul teheti azt, amihez kedve van, függetlenül az életkorától vagy bármilyen egyéb racionális korláttól. Ezeknek a gyerekeknek komoly nehézségeik adódhatnak a szabályok betartásával. Hajlamosak az önkontroll hiányára is és kommunikációs képességeikben hiányosságok lehetnek. Azoknál a gyerekeknél, akiknek soha nem mondanak nemet, gyakran alakul ki jogosultságérzet. Felnőttként a másokkal való kapcsolataik egyoldalúak lehetnek: csak elvesznek, de nem adnak.

A kiszámíthatatlan, ellentmondásos szülő

Azokról a szülőkről van szó, akik hol melegszívűek, támogatók, válaszkészek, hol érzéketlenek, elérhetetlenek. Kiszámíthatatlan a reakciójuk, a viselkedésük. Nem nehéz belátni, hogy ez a fajta bizonytalanság a gyerekben is épp ezt váltja ki, valamint nagyfokú szorongást.

Légy irányadó és támogató

Dr. Riggio szerint (és számos tanulmány szerint is) az autoritatív vagy irányadó szülői magatartás a legjobb a gyereknek. Az ilyen szülők jellemzői, hogy bátorítják a gyerekeik függetlenségét, de egyben határokat is szabnak. Nem büntetnek, hanem gyengéden fegyelmeznek. Idővel egyre nagyobb önállóságot biztosítanak a gyereküknek, de ott vannak, ha szükség van rájuk. Ez a fajta a nevelés önkontrollhoz, önállósághoz és egészséges szociális készségekhez vezet.