A kisgyermekek leszoktatása a cumiról vagy az ujjszopásról sok szülőnek okoz gondot. Minden gyermek a saját tempójában éri el a mérföldköveket, így a megfelelő időzítés az ilyen keményen berögzült szokásokról való leszoktatásra változó. Általában azonban 12 hónapos kor körül ajánlott abbahagyni a cumi használatát. Ha az ujjszopás vagy cumizás 3 éves kor után is fennáll, akkor olyan funkcionális fogszabályozási problémákhoz vezethet, mint az elülső fogak túlzott kitágulása, nyitott harapás vagy boltozatos szájpadlás. Szakértők a következőket javasolják a cumiról vagy az ujjszopásról való leszoktatáshoz.
Csökkentsd a használatot
A szokás gyakoriságának minimalizálása óriási segítséget jelent. Próbálj meg más megnyugtatási formát alkalmazni, cumi nélkülit.
Találjunk egy helyettesítőt
Ha a cumit vagy a hüvelykujjat egy másik tárggyal, például plüssállattal, puha játékkal, takaróval játékkal helyettesíted, akkor megismételheted a nyugtató érzést. Az összebújás és a meseolvasás lefekvés előtt szintén biztosíthatja ezt a kényelemérzetet azok számára, akik több bújást és biztonságot keresnek.
Pozitív megerősítés
Szülőként hajlamosak vagyunk sokszor nemet mondani. Ehelyett a dicséret és a bátorítás, valamint az apró, fokozatos, életkorának megfelelő jutalmak is segíthetnek.
Elterelés
Egy másik megközelítés az, ha eltávolítjuk a cumit és dalokkal, játékkal kötjük le a gyermeket, hogy eltereljük a figyelmet a szokásról.
Rutinok
A következetesség és a rutin nagyon fontos a gyerekek számára. Ha olyan rutint hozunk létre és tartjuk be, amely nem érinti a szokást, az óriási segítséget jelenthet a gyermeknek.
Megbeszélés
Vonjuk be a gyereket is a folyamatba, például mutassunk neki olyan könyveket, meséket, amelyek erről szólnak. De szervezhetünk olyan cumibúcsúztató partit is, ami segítheti a folyamatot, például azzal, ha odaajándékozza a cumiját egy játékbabának.