Előfordul, hogy egy idősebb gyermeknél szokássá válik, hogy a póló nyakkivágását, mandzsettáját vagy szegélyét a szájába veszi, és addig rágja vagy szopogatja az anyagot, amíg az lyukas lesz vagy elkopik. Miért teszik ezt és kell-e tenni bármit, hogy megakadályozzuk?
Miért rágják a gyerekek a ruháikat?
Az orális stimuláció fontos szerepet játszik a gyermek fejlődésében. „Az orális motoros keresés az önszabályozás vagy megnyugtatás legalapvetőbb módszereinkben gyökerezik” – mondta a verywellfamily.com-nak Monal Patel, terapeuta. „A csecsemőkortól a kisgyermekkorig ezt a reflexet használja az éhség és a szomjúság alapvető szükségleteinek kielégítésére. Később ezt a szopási mintát használhatják saját maguk megnyugtatására, leggyakrabban cumi és hüvelykujjszopás formájában.”
A kisgyermekkoron túl vannak gyerekek, akiknél ez a stimulálás továbbra is fenn marad. Ezt a foglalkozásterápia világában proprioceptív inputként ismerik. Ez az önmegnyugtatási mód a gyerek számára kiszámítható, hiszen ő maga irányítja. Azért veszi a szájába a pólója sarkát, mert az könnyen elérhető és ezzel képes megnyugtatni magát.
Mikor aggódjunk a póló rágása miatt?
Csak azért, mert ez egy természetes és mélyen gyökerező viselkedés, még nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül kell hagyni, főleg akkor, ha a gyerek már nagyobbacska. „Hároméves korukra a gyerekek általában abbahagyják azt, hogy a szájukba vegyenek dolgokat”– mondja Laura Grashow, klinikai pszichológus. „De láttam már negyedikes és ötödikes gyerekeket, akik továbbra is rágták a ruháikat.”
Dr. Grashow szerint az ingrágás lehet, hogy csak egy ártalmatlan módja annak, hogy a gyermek szenzoros ingereket keressen, vagy megnyugtassa magát. Gondoljunk csak arra, hogy hány felnőtt rágózik vagy rágja a körmét, amikor ideges vagy koncentrál.
„A legfontosabb különbségtétel annak megállapítása, hogy a szopás vagy rágás akadályozza-e a gyermeket abban, hogy részt vegyen a napi rutinjaiban, vagy biztonsági kockázatot jelent” – mondja Patel.
Dr. Grashow azt javasolja, hogy beszéljünk a gyerekkel, ha problémásnak érezzük ezt a szokást. Nem azt kell természetesen kihangsúlyozni, hogy ez valami elvetemült dolog, inkább megkérdezni, hogy miért csinálja, tudatosítani abban, hogy léteznek más formái is az önmegnyugtatásnak. A pólóját rágcsáló gyermek orális stimulációt keres, ezért kínáljunk nekik olyan termékeket, amelyek éppen erre a helyzetre készültek. Léteznek puha, biztonságos rágható nyakláncok, amelyeket a gyermek rágcsálhat. Ám a legfontosabb, hogy a kiváltó okot találjuk meg. Ha nem boldogulunk ezzel, mindenképpen forduljunk szakemberhez.