Több kutatás is azt mutatja, hogy a túlzott szülői szerepvállalás még akkor is hatással van a gyermekekre, amikor azok már kikerültek a középiskolából és egyetemre mennek. Ez az az időszak, amikor a gyerekek hagyományosan leválnak a szüleikről, és egyre inkább belekóstolnak az önállóságba. A kutatók azonban azt találták, hogy sok szülő még akkor is részt vesz a folyamatban, mikor a gyereke felsőoktatásban tanul(!).
“Amikor én főiskolás voltam, nem volt szülői részvétel, hacsak nem volt valamilyen krízis” – mondja Holly Schiffrin, Ph.D., a Mary Washington Egyetem pszichológiaprofesszora. “Most már egészen más a részvétel szintje. A szülők visszajelzést adnak a gyerekeknek a dolgozataikról, vagy e-maileznek, vagy felhívnak engem és más oktatókat. Nincs mindenkinél így, de megdöbbentő, hogy ilyen egyáltalán megtörténik”.
Nem csak az önállóságnak állja útját!
“Az intenzív szülői magatartás nagyon megterheli a szülőt” – mondja Schiffrin. “Nem előnyös a gyerekeknek, ha mindent megtesznek helyettük a szüleik, mert nem válnak önállóvá, és ez összefügg a depresszió és a szorongás magasabb arányával fiatal felnőttkorban, egyetemistaként.”
Amikor a szülők leveszik a terheket a gyermekeik válláról, a gyerekek nem tanulják meg azokat a létfontosságú megküzdési és szervezési stratégiákat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a felnőtt életben boldoguljanak.
Schiffrin legtöbbet idézett tanulmánya a gyermekek önmeghatározását vizsgálta – lényegében azt a képességet, hogy tudjanak önálló döntéseket hozni, valamint az autonómia érzését és a kapcsolatok meglétét is megtapasztalni.
Az a gyermek, akinek erős önmeghatározási érzései vannak, általában jól érzi magát. Schiffrin arra volt kíváncsi, hogy a helikopterszülőség, amelyet a fejlődés szempontjából nem megfelelő mértékű bevonódásként definiáltak, befolyásolja-e a gyermek önmeghatározását. És igen. Nagyon is!
Azt is hozzá kell tenni, hogy vannak tanulmányok, amelyek szerint nem minden gyereket zavar a helikopterszülőség, mert a szülői szerepvállalás másfajta tapasztalatokat és sikereket könnyít meg nekik. Mégis, kevés okunk van azt hinni, hogy az intenzív szülői jelenlét jót tesz a szülőnek.
“Az egyensúly megtalálása a kulcs” – mondja Woodhouse. “Minél nyugodtabb vagy, annál jobb. Ha szorongsz, az szorongáskeltő. Minél kevésbé aggódsz amiatt, hogy tökéletes szülő legyél, annál kivételesebb tudsz lenni, és ez a gyerekre is átragad!”
Fotó: Getty Images, Forrás: Via