Az Empowered Parents szerint a memória játékok általában az úgynevezett munkamemóriát fejlesztik. A munkamemória az az agyban tárolt információ, amihez azonnal hozzáférhetünk – például a fejben azonnal megoldott matematikai feladatok, vagy az ismerős emberek neve, stb.
A munkamemóriához kötődő készségek hatással vannak a kognitív fejlődésre és a tanulási képességre, mind óvodásként, mind egész életünk során.
A klasszikus kártyajátékok
A jól ismert kártyás, lefordítós memória játékokból érdemes olyat választanod, ami megfogja a gyermeked képzelőerejét, illetve ami az érdeklődésének megfelelő. Ilyet készíthetsz akár magadtól is, kártyák nyomtatásával, vagy akár a gyermekeddel megrajzolhatjátok, festhetitek.
Mi van az asztalon?
Ehhez a játékhoz tegyél mindennapi tárgyakat, először például négyet az asztalra – olyan egyszerű dolgokat, mint egy fésű, egy kulcscsomó vagy éppen egy alma. Mutasd meg ezt a gyermekednek, majd takard le, és kérd meg, hogy nevezze meg, milyen tárgyakat látott. Ez fejleszti a vizuális memóriáját. A játékot játszhatjátok úgy is, hogy mindig elveszel egy-egy dolgot az asztalról, és megkérdezed, hogy mi hiányzik. A tárgyak számát növeld aszerint, hogy ne legyen túl nehéz, de egy kis kihívást okozzon.
Melyik pohár rejti?
Ehhez a játékhoz használjatok nem átlátszó poharakat vagy csészéket, papírpoharakat. Helyezz el három ilyen poharat egymás mellé, majd tegyél az egyik alá egy apró tárgyat úgy, hogy a gyermeked lássa. Ezután kezdd el csúsztatva mozgatni a csészéket úgy, hogy helyet cseréljenek néhányszor. Majd kérd meg a gyermekedet, hogy mutassa meg, melyik pohár alatt van a tárgy. Ha már ügyes a játékban, próbálkozhatsz több pohárral, vagy a poharak egy kicsit gyorsabb mozgatásával.
Dobolós memória játék
A gyermeked hallási készségeit is fejleszti ez a játék. Használjatok dobot vagy felfordított edényeket a játékban, amin egyikőtök kopogjon, doboljon egy egyszerű ütemet, a másik pedig ismételje vissza ezt. Felváltva találjátok ki a ritmust.
Elutaztam a Holdra, és vittem magammal…
Ezt a játékot többen érdemes játszani, például az autóban, utazás közben. Az első játékos kezdje azzal, hogy azt mondja, „Elutaztam a Holdra, és vittem magammal…”, majd tegyen hozzá egy dolgot, mit magával vitt. Ezután minden játékosnak a kezdősor után meg kell ismételnie sorrendben a dolgokat, amiket az előző játékosok „csomagoltak”, majd hozzátenni egy újabb tárgyat.
Egy mozgásos memóriajáték: a folyóban és a vízparton
Jelölj ki szalaggal egy területet a padlón, és az egyik oldala legyen a folyó, a másik a vízpart. A játék során nagyon egyszerű utasítást kell adni, hogy a folyó vagy a vízpart részre ugorjon a gyermeked, de neki éppen az ellenkező oldalra kell ugrania – illetve maradnia, ha ismételve mondod valamelyik utasítást. Egyszerűnek tűnik a játék, de megdolgoztatja a memóriát, hogy felidézze, melyik oldal víz és a part, és hogy megfordítsa az utasítást, mielőtt reagál rá.