Az M1 aktuális csatorna csütörtök reggeli műsorában Póta György – a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke – elmondta: hazánkban minden ötödik gyerek túlsúlyos, ezzel sajnos vezetjük az európai statisztikát.
Az Összefogás a gyermekek egészségéért kezdeményezésben a gyermekgyógyászat és betegségmegelőzés legismertebb szakmai szervezetei vesznek részt: a Magyar Gyermekorvosok Társasága, a Magyar Gyermek-gasztroenterológiai Társaság, a Házi Gyermekorvosok Egyesülete, a Magyar Védőnők Egyesülete, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet mellett a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége, valamint a Nestlé Hungária.
Póta György kiemelte: a gyermekkori elhízás nyomán a szív- és érrendszeri betegségek, illetve az ízületi betegségek jóval előbb, már a harmincas éveikben járóknál is jelentkezhetnek – tette hozzá.
A szakember kiemelte: hosszú távon a gyermekkori megelőzés lehet igazán eredményes. Céljuk, hogy a gyermekeket és a szülőket is egy sokkal egészségesebb táplálkozás felé tereljék – fejtette ki Póta György, külön kiemelve a szénhidrátok és az édességek visszaszorítását.
Babaszoba: kezdjük a cukorbevitel csökkentésével
Az elmúlt 20 évben gyakorlatilag megháromszorozódott az elhízott gyerekek száma Magyarországon. Szomorú statisztikai adat, hogy az elhízott gyerekek szüleinek a fele nem is észleli és gondolja, hogy a gyermekének a súlyával bárminemű probléma lenne. És nagyon sok családban tartja még magát az az attitűd, hogy a szeretetet az etetéssel lehet leginkább kimutatni. A szemléletváltásra tehát nagyon is szükség van. A szülők felelőssége hatalmas.
Az ételekhez hozzáadott cukor mennyiségének csökkentése elképesztően gyorsan, akár már 9 nap alatt is javíthatja a túlsúlyos gyermekek anyagcsere-eredményeit, s mindezt úgy, hogy a kalóriabevitelt érdemlegesen nem változtatjuk.
A sport, mozgás jelentőségét nem szükséges külön hangsúlyozni, hisz ezzel minden szülő tisztában van. Amit nagyon nehéz megtenni: a példamutatás, a saját életmód megreformálása. Ha nincs jó példa a gyerek előtt, aligha él majd aktív életet.
Ha a max. cukorbeviteli és kalóriabeviteli értékekre vagy kíváncsi, olvasd el a cukorbevitel korlátozásáról szóló cikkünket.
Kapcsolódó anyagok:
Forrás: MTI- babaszoba.hu