Kisgyerek

Így hatnak a különböző szülői stílusok a gyerekekre

Időről időre új nevelési stílus kerül a köztudatba: kötődő nevelés, helikopterszülőség. A gyermekpszichológiában azonban Diana Baumrind fejlődéspszichológus munkája nyomán a szakértők négy fő szülői stílust különböztetnek meg.
2022. Május 05.
Így hatnak a különböző szülői stílusok a gyerekekre (fotó: Getty Images)

Ezek az elhanyagoló, a mérvadó, a megengedő és az autoritariánus (valójában Baumrind csak hármat különböztetett meg, amelyeket Eleanor Maccoby és John Martin később még egy negyedikkel is kiegészítettek).

Rachel Robertson, a Bright Horizons oktatási alelnöke a HuffPostnak elmondta, hogy a szülők sokszor mindenféle tudatosság nélkül, általában a saját tapasztalataikból, temperamentumukból, ösztöneikből, esetleg példaképeikből gyúrják össze, alakítják ki a saját nevelési stílusukat.

A HuffPost Robertson mellett Kelly Oriard családterapeutát is megkérdezte, a négy szülői stílusról és arról, melyik hogyan hat a gyerekre.

Az elhanyagoló stílus

Az elhanyagoló szülői stílus jellemzője, a hidegség és a kontrollhiány. A távolságtartás jellemző lehet a kommunikációra, az interakcióra, a tevékenységekre egyaránt. Az elhanyagoló szülői stílusban alacsony az érzelmi melegség.”Fegyelmezéskor ezek a szülők hajlamosak keményebb technikákat választani, és kevés vagy semmilyen magyarázatot nem adnak” – mondta Oriard. “Az ilyen szülő olyan, mint a főnök, akit alig látni a munkahelyén. Minimális az irányítás és az interakció. Ha a kevés irányítás miatt hibázol, a főnököd dühös lesz, és a társaid és mások előtt rajtad tölti ki a dühét.””Sajnos azok a gyerekek, akiknek elhanyagoló szüleik vannak, felnőttként számos problémával küzdenek” – mondta Oriard. “Ezeknek a gyerekeknek mentális egészségügyi problémáik lehetnek, depresszióval és a szorongással küzdhetnek, gyenge szociális készségeik lehetnek, gyakoribb a körükben az addikció.”

A tekintélyelvű stílus

“A tekintélyelvű szülők azt várják el a gyerekektől, hogy figyeljenek, kövessék az utasításokat és engedelmeskedjenek” – mondta Robertson. “Ezt a stílust szigorúnak és fegyelmezőnek tartják. Hiányzik belőle a rugalmasság.”Az elhanyagoló szülői stílushoz hasonlóan az autoriter szülői magatartást is a hideg, tehát melegség nélküli kategóriába soroljuk. Megkülönbözteti azonban az, hogy míg az elhanyagoló stílusra a hidegség-kontrollhiány, addig a tekintélyelvűre a hidegség- kontroll együttese a jellemző.”Érzelmi támogatás nélkül ezek a gyerekek szociálisan küszködhetnek, és olyan mentális zavaroktól szenvedhetnek, mint a szorongás és a depresszió” – magyarázta Oriard. “Ez annak köszönhető, hogy a magas elvárások és a kontroll mellett, a meleg érzelmi légkör nélkül olyan környezetben élnek, amely nemcsak a viselkedésbeli, hanem a pszichológiai kontrollról is szól. A pszichológiai kontroll sokkal durvább, és a szégyent és a bűntudatot használja fel a gyermek manipulálására vagy arra kényszeríti a gyermeket, hogy azt tegye, amit a gondozó akar vagy elvár tőle.”A fenti irodai analógiája szerint ez a szülői stílus olyan, mintha olyan főnöke lenne, akit csak a termelékenység és a célok érdekelnek, és könyörtelenül ragaszkodik ahhoz, hogyan érje el ezeket a célokat. Úgy tűnik, ez a főnök nem törődik a munkavállalóval, mint személyiséggel, hideg, kemény és korlátozó környezetet teremt.

A mérvadó stílus

A mérvadó vagy más néven autoritatív szülői stílus jellemzője, hogy világos elvárásokat fogalmaz meg, határozott, következetes struktúrát, rutinokat biztosít, mégis képes rugalmas maradni. Egyértelmű, hogy a szülő határozza meg az határokat és szabályokat, de a gyerekeket tisztelik, meghallgatják és adnak nekik választási lehetőséget. A mérvadó szülők gondoskodók, melegszívűek és mindig lehet rájuk számítani.A hideg-meleg tengelyen elhelyezve talán már egyértelmű, hogy a mérvadó szülők a meleg-kontrolláló kategóriában vannak.A kutatások azt mutatják, hogy ez a nevelési stílus a legelőnyösebb a gyermekek fejlődése szempontjából, ezért szülőként erre kéne törekedni. A meleg érzelmi légkör megteremtéséről van szó, amelyhez egészséges mértékű kontroll párosul.”Ez az a főnök, akinek mindannyian szeretünk dolgozni” – mondta Oriard. “Ez a főnök az irodában van, barátságos minden alkalmazottjával. Ennek a főnöknek magas elvárásai vannak minden alkalmazottjával szemben, de ezt nyíltan kommunikálja, és hajlandó megbeszélni azt is, ha ő másképp csináljon dolgokat, ha úgy érzi, hogy ezzel segít a beosztottaknak, kollégáknak.”A gyerekek számára a mérvadó szülő támogató, fogékony és gondoskodó. Kedves és szeretetteljes, de ugyanakkor határokat szab és magas elvárásokat támaszt. Megmagyarázzák az érveiket, és meghallgatják a gyermekük álláspontját, még akkor is, ha nem engednek neki.”Ha a magas elvárások meleg érzelmi légkörrel párosulnak, a gyerekek jobban boldogulnak” – mondta Oriard. “Míg az elhanyagoló szülői magatartás számos negatív eredményhez vezet, a mérvadó szülői magatartás köztudottan az, amely a legtöbb pozitív eredményt hozza a gyermekek számára.”

A megengedő szülői stílus

“A megengedő szülők melegszívűek és szeretetteljesek, de náluk sem szabályok, sem struktúra nincsen” – jegyezte meg Robertson. “Néha ezt a szülőt inkább baráti, mint szülői kapcsolatként jellemeznénk. Sokkal kevesebb az irányítás vagy elvárás, és a gyerekek sok önállóságot és beleszólást kapnak a legtöbb döntésbe. Ha vannak is szabályok, azokat gyakran nem tartják be.”A megengedő szülő meleg érzelmi légkört teremt ugyan, de alacsony a kontroll. Miért probléma ez? Ők azok a szülők, akik ha a gyerekük megüt egy másik gyereket a játszótéren, nem ugranak fel és nem csinálnak semmit. Egyszerűen csak elkönyvelik, hogy a gyerekek ilyenek.

Az irodában ez a főnök az, aki nem pontosan tudja, mi a helyzet. Nem követel sokat, és hagyja, hogy a saját dolgodat csináld. Ha elrontasz egy hatalmas projektet, az sem baj. Nem kell aggódni. Kiabáltál az ügyfeleddel telefonon? Semmi gond.Az engedékeny szülők gyermekei általában viselkedésbeli problémákkal küzdenek, és szociálisan is nehezen boldogulnak. “Az iskolában vagy olyan környezetben, ahol szabályokat kell követniük, küzdhetnek egy kicsit” – tette hozzá Oriard.”Ha egy szülő hajlamos megengedőbb lenni, és kiszámíthatatlanok a rutinok, összevisszák a napok, akkor a gyerek nem érzi biztonságban magát, és úgy érezheti, hogy nem bízhat senkiben” – mondta Robertson.