Kisgyerek

Így szedi össze a gyerek a bélférget

Több száz különféle élősködő támadhatja meg az ember szervezetét, de a mi éghajlati viszonyaink és életkörülményeink közepette nem kell állandóan bélférgektől tartanunk.
2007. November 11.

Így szedi össze a gyerek a bélférget

Így terjedhet el a fertőzés a bölcsikben, ovikban

Cérnagiliszta és orsóféreg

Gyerekközösségekben inkább csak kétfélével találkozunk: a székletben napvilágra kerülő apró, fehér férgeket cérnagilisztának, a hasonló módon felfedezhető, akár húszcentis nagyságot is elérő élősködőket orsóféregnek nevezzük.

Manapság ritkán okoznak feltűnő panaszokat a bélférgek, rendszerint csak úgy értesülünk létezésükről, hogy felfedezzük őket a gyerek székletében. A cérnagiliszta a végbélnyílás körül rakja le petéit, és ezen a helyen rendkívül erős, kínzó viszketést okoz – ez is jellemző tünet, mely a férgek gyógyszeres kiirtása után néhány nappal megszűnik.

A fertőzést a közhiedelemmel ellentétben nem kutyák és macskák okozzák: a peték emberről emberre terjednek, rendszerint a kéz közvetítésével. A kisgyerek ugyanis vakarja a popsiját a kínzó viszketés miatt, majd megfogja a játékokat vagy társát, aki kezével a szájába juttatja a parányi petéket. Nem ritka egy bölcsődei, óvodai közösségen belül a többszöri újrafertőződés sem.

Emberi trágyával kezelt földeken is kerülhetnek életképes peték a zöldségre, gyümölcsre. Ezeket csak gondos, többszöri mosással lehet eltávolítani. Az orsóféreg jóval ritkább, de hasonló módon terjed, mint a cérnagiliszta.

Szaktanácsadó: Dr. Korausz Etelka gyermekgyógyász

Ezek is érdekelhetnek:

Forrás: Kismama magazin