Az 1950-es években pszichológusok és gyermekgyógyászok kimutatták, hogy a kórházi gondozás káros hatással van a gyerekek érzelmi és lelki állapotára, ami főként abból adódik, hogy elválasztják őket a családtól.
Ma már szinte közhely, hogy ez hosszú távon is zavarokkal járhat. Ezért kezdeményezték, hogy a családtagokat is bevonják a beteg gyerekek gondozásába. E változtatásokat fokozatosan elfogadta az egészségügyi személyzet is. Megalakult az EACH – European Association for Children in Hospital – Európai Szervezet a Kórházban Kezelt Gyermekekért, és 1988-ban kiadták ajánlásukat, mely tíz pontban foglalja össze a kórházban gondozott gyerekek jogait.
Ezek a jogok részei az Egyesült Nemzetek 1989-ben elfogadott Gyermekjogi Egyezményének is, amelyet az összes európai állam, tehát Magyarország is elfogadott. Az ajánlásban említett jogok minden beteg gyerekre vonatkoznak, betegségtől, kortól, fogyatékosságtól, származástól, társadalmi és kulturális háttértől, egyéb okoktól, a kezelés formájától vagy helyétől függetlenül.
Az egyezmény tejes szövegét itt tekintheted meg.
A Szószóló Alapítvány kiadványában a gyerekek számára is érthető módon találod meg a gyerekjogok leírását.
Újszülöttől a nagykamaszig
A tíz pontból most a kapcsolattartásra vonatkozó részt emeljük ki, hiszen – tapasztalataink szerint – ez okozza a legtöbb problémát a mindennapi gyakorlatban. Fontos tudni, hogy a „gyermek” jelentése itt újszülött kortól a betöltött 18 éves korig terjed. Az ajánlás a koraszülöttosztályokra és a szülészetekre is vonatkozik.
– éjjel, függetlenül attól, hogy a gyermek felébred vagy sem;
– kezelések és a vizsgálatok ideje alatt, függetlenül attól, hogy a beavatkozás helyi érzéstelenítésben, altatásban vagy anélkül történik;
– az anesztézia bevezetésekor és közvetlenül az ébredés után;
– kóma vagy kómaszerű állapot esetén;
– újraélesztés esetén (ekkor a szülő is támogatásra szorul).
Feltétel nélkül!
Elhelyezést kell felajánlani minden szülőnek, és ösztönözni kell ennek igénybevételét.
Ellenszolgáltatás nélkül!
Nem lehet a szülőket további kiadásokkal vagy a bevételeik csökkentésével terhelni.
– gyermekével a kórházban tartózkodik;
– teljes idejét gyermeke kórházi ápolására fordítja;
– az egészséges testvér nappali felügyeletét otthon egy másik személyre bízza.
Kapcsolódó cikkeink: