Az elmúlt hónapban több tragédia is megerősítette a védőoltás fontosságát. A vakcina teljes állami finanszírozását még tavaly októberben jelentette be Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesülete pedig mérföldkőnek nevezte az ingyenes védőoltás bevezetését az életveszélyes betegség megelőzésében.
Magyarországon a baktérium “B” és “C” törzse okoz megbetegedést, évente 40-50 esetet jelentenek, de a betegség rendkívül gyors lefolyású, súlyos, gyakran végzetes kimenetelű. A fertőzések megelőzéséhez – mindkét típus ellen – államilag támogatott vakcinációra van szükség. A megbetegedést az esetek háromnegyedében a menigococcus B, 17%-ában a menigococcus C törzse okozza.
Védőoltást a B baktériumtörzsre is lehet igényelni, az már 2014 nyara óta elérhető Magyarországon. Ez azonban semmilyen állami támogatást nem élvez, így az oltás elérheti a 120 ezer forintot is. Magas ára miatt érthető módon csak nagyon kevesen igénylik.
A fertőzés főként két korosztályt veszélyeztet: a betegek kétharmada csecsemő vagy kisgyermek, valamint jelentős a megbetegedések száma a 16-20 évesek, vagyis a serdülők és a fiatalok körében is. Az előbbi csoport védelmére szolgál a C-törzs elleni vakcina ingyenessé tétele, amely korábban is állami támogatást élvezett – január elseje előtt összesen 14 ezer forintért lehetett felvenni a védettséget biztosító két oltást.
A betegség lappangási ideje 2-10 nap. A meningococcus betegség klinikailag két formában jelentkezhet: az egyik az agyhártyagyulladás, a másik pedig a vérmérgezés (szepszis). A vérmérgezés órák alatt kialakulhat és gyorsan halálhoz vezethet. A betegeknek azonnal antibiotikumot adnak, a vizsgálatukat és a kezelésüket kórházban végzik. A beteg közvetlen környezete antibiotikus védelemben részesül, amelyet térítésmentesen biztosít a lakóhely szerint illetékes kerületi, illetve járási hivatal népegészségügyi osztálya vagy ügyelete.
Az agyhártyagyulladás tünetei
Csecsemőkorban:
– láz
– aluszékonyság
– étvágytalanság
– megváltozott sírási hang (“fejhangon sír”)
– homorú testtartás
– mozgatásra fájdalmas sírás
– megnyugtathatatlan sírás
– kidudorodó kutacs
– viselkedésváltozás
– izomgörcsök
Egy éves kor feletti gyerekek és felnőttek esetében:
– nyak- vagy hátfájás
– erős fejfájás
– aluszékonyság, nyűgös, nyugtalan
– irritabilitás
– zavartság (nem reagál a helyzetnek megfelelően illetve egyáltalán nem reagál)
– láz
– étvágytalanság
– tudat beszűkülése
– izomgörcsök
– fénykerülés – hányinger – hányás
– járása bizonytalanná válik, szédül
– nyaki merevség
– lefektetve típusos esetben jellegzetes módon fekszik, ún. vadászkutya-tartásban (oldalán fekszik, lábait sokszor felhúzva, fejét hátraszegi, és ellenáll, ha előre akarjuk hajlítani)
– súlyos esetben a testén kiütések jelennek meg, melyek száma gyorsan nő. Ezek a kiütések valójában apró bevérzések, melyek rendkívül súlyos állapotra utalnak.
Forrás: HáziPatika.com/babaszoba.hu