Kisgyerek

Az orvosok is vitatkoznak – mikor van szükség az orrmandula műtétre?

Ez az egyik leggyakrabban elvégzett beavatkozás a gyerekek körében, de szakmai körökben is megoszlanak a vélemények, hogy valóban szükség van-e rá. Mikor kell mégis elgondolkodni rajta? És hogyan zajlik a műtét?
2025. Április 15.
Fotó: GettyImages

Fotó: GettyImages

Az orrmandula szerepe

Az orrmandula fontos szerepet játszik a fertőzések elleni védekezésben csecsemőknél és kisgyermekeknél. Azonban ahogy a gyerekek nőnek, az orrmandula jelentősége csökken, mivel a test más módokon is képessé válik a kórokozók elleni küzdelemre. Gyerekeknél az orrmandula általában 5 éves kor után kezd zsugorodni, és tinédzser korra gyakran szinte teljesen eltűnik. Általában 3 éves kor körül – amikor a gyerekek közösségbe kerülnek – a legnagyobb a mérete és a gyakori betegségek miatt meg is duzzadhat. Ez azonban önmagában még nem indokolja az eltávolítását.

Mikor van szükség orrmandula műtétre?

Ezzel kapcsolatban nincs egységes álláspont szakmai körökben sem, ahogyan arra sincs jól körülhatárolható ajánlás, hogy mennyi idős korban lehet leghamarabb műteni a gyerekeket. Van ahol 2, 3 vagy 5 éves kort említenek. Ez mindig a szakorvos döntésének és az aktuális egészségi állapot mérlegelésének függvénye.

Műtéti megoldásra általában akkor kerülhet sor, ha ismétlődő, heveny középfülgyulladás, halláscsökkenést okozó idült savós középfülgyulladás alakul ki és ezek nem javulnak életmódbeli változások és kezelés hatására. A szakemberek többsége akkor is javasolja az orrmandula műtétet, ha a mandulagyulladás már idült formát ölt, azaz évente hatszor-nyolcszor megismétlődik, ráadásul több éven át vagy ha a tüszős mandulagyulladás szövődményeként a mandula körül tályog alakul ki. “Csak” horkolás nem feltétlenül műtéti indikáció, de ha ez légzéskimaradással, –alvási apnoéval– is jár, akkor igen.

Hogyan zajlik az orrmandula műtét?

Az operációt minden esetben altatásban végezik. Maga a beavatkozás rövid, az altatás és ébresztés folyamata miatt 30-60 percet vehet igénybe a teljes procedúra, valamint egy éjszakás kórházi bent tartózkodás és megfigyelés szükséges. A műtét utáni időszak nem kifejezetten fájdalmas, de előfordulhat, hogy szükség lehet fájdalomcsillapításra. A gyógyulási időszak 7-10 napjában célszerű kíméletesebb életmódot folytatni, valamint közösségbe nem mehet a gyermek a felülfertőzések elkerülése érdekében.

Mivel előzhető meg az orrmandula műtét?

Egy egészen banálisnak tűnő dolog segíthet abban, hogy gyermekünk orrmanduláját ne kelljen műteni. 1,5-2 évesen a kicsiket tanítsuk meg hatékonyan orrot fújni.

A legtöbb probléma óvodáskorban van, amikor még a gyerekek nem tudják kifújni rendesen az orrukat. Sok gondot okoz a rossz orrfújási technika, illetve az, hogy még öt-hat éves gyereknek is orrszívóval tisztítják az orrát. Ebben az életkorban már az orrgarat tisztán tartásához nem elég az orrszívás” – figyelmeztet Dr. Bacsa Judit fül-orr-gégész.

Nem biztos, hogy jót teszünk a műtéttel

Számtalan tudományos kutatás született már a témában, amik azt találták, hogy világszerte sokkal több gyereknek veszik ki a manduláját, mint amennyinek valóban szüksége lenne az operációra.

A kutatók azt találták, hogy kétszer gyakrabban jelentkezett azoknál az asztma, tüdőgyulladás, influenza vagy valamilyen allergia, akiknek eltávolították az orrmanduláját. A műtétet követően ráadásul a fül-, arcüreggyulladás vagy a légzési problémák visszatérnek, kiújulnak.

A Melbourne-i Egyetem kutatója, dr. Sean Byars szerint csak a legvégső esetben kéne kivenni a mandulákat. Ha mindenképp szükséges, akkor addig várni kéne, amíg a gyerek immunrendszere már elég fejlett ahhoz, hogy mandulák nélkül is boldoguljon. Ha idő előtt veszik ki a mandulákat, akkor nő a légzőszervi és a fertőző betegségek kialakulásának kockázata.