Kisgyerek

Ezek az önálló evés állomásai

Miután a szilárdételeket bevezeted a babának, mutathatja a jelét annak, hogy szeretne önállóan enni. Miért fontos az önálló evés, és milyen állomásai vannak?
2022. November 03.
baba kanállal eszik
Milyen állomásai vannak az önálló evésnek?

Az önálló evés egy olyan képesség, amelyet a korai gyermekkorban el kell sajátítania a kicsiknek. Ez a fejlődési szakasz magába foglalja az ételek megtapogatását, összenyomását, leejtését, stb. – ez rendetlennek tűnhet, de ez az egyik módja annak, hogy fejlődjenek a gyermek finommotorikus készségei.

Az önálló evés elsajátítása emellett jó lehetőség lehet ahhoz is, hogy segíts a gyermekednek többet megtudni az ételek ízéről, állagáról, illatáról és hőmérsékletéről. Például megtanulja, hogy könnyebb felvennie egy darab banánt vagy almát, mint egy marék joghurtot vagy levest.

A szilárd ételek bevezetése után a gyermek mutathatja annak a jeleit, hogy szeretne önállóan enni. Ilyen lehet például, hogy nyújtja a kezét a kanál felé, vagy megpróbálja elvenni az ételt a tányérjáról.

Ha a gyermek érdeklődést mutat az önálló evés iránt, a kisebb, kézbe vehető, puha falatkás ételek jó választások lehetnek ehhez. Ilyenek a puha gyümölcsök, mint az érett banán, a kivi, vagy a főtt zöldségek, mint a burgonya, a sütőtök.

De az nagyon fontos, hogy a fulladás elkerülése érdekében mindig felügyeld a gyermekedet akkor is, ha az önálló evést gyakorolja. Győződj meg arról is, hogy a gyermeked nyugodtan ül, nem játszik vagy sétál. Egyes ételek, mint például az egész olajos magvak, diófélék, vagy például a nyers, kemény zöldségek és gyümölcsök, mint a sárgarépa, fulladásveszélyt jelenthetnek, ezért ilyen formában ezeket ne add az enni tanuló gyermeknek.

Ahhoz, hogy a baba a szájába tudja manőverezni az ételeket, szüksége van arra, hogy először is elérje a markolás képességének mérföldkövét. A legtöbb baba először az öklébe fogva tartja az ételt, amíg az ujjait nem tanulta meg összehangoltan működtetni ahhoz, hogy azokkal vegye fel az ételt, és közelítse a szájához.

Ahogy a pici tökéletesíti a csippentést, a csippentőfogás képességét, általában 9-12 hónapos kora körül, már tud ételfalatokat fogni a hüvelyk- és a mutatóujja között.

Nagyjából 15 hónapos korban már sokkal jobb lehet a kontrollja, viszonylag könnyebben beveszi a szájába az ételt. Képes lehet a kanalat is megtölteni étellel, és a szájához juttatni, de időnként billentheti még rossz irányba, így kiömölhet belőle az étel az utolsó pillanatban.

Ebben az időszakban is érdekes lehet a kicsi számára, hogy játszik az étellel, hajigálja, a padlóra dobja.

18 hónapos kora körül a kisgyermek már ügyesebben használhatja a kanalat, akár a kisvillát, és a törhetetlen poharat is. De lehetséges, hogy nem mindig szeretné ezeket használni, és olyankor kézzel nyúl az étel után. Továbbra is lehetséges, hogy rendetlenül eszik. Egyes gyerekek ezen a 2. évükre jutnak túl, míg mások 3 éves korukban is rendetlen evők maradhatnak.

Források: raisingchildren.net.auhealthychildren.orgwhattoexpect.com

Nyitókép forrása: Getty Images