Még mielőtt teljesen kétségbeesnénk kezdjük a leglényegesebbel: a jelenség gyakori és egyáltalán nem kóros, se nem káros, a gyerekek egyszerűen kinövik idővel.
Az éjszakai rémálom nagyon ijesztő a szülőknek, hiszen minden különösebb előjel nélkül a gyerek egyszer csak sikítozik, sír, nyitva van a szeme, de olyan, mintha aludnak. Hiába próbáljuk megvigasztalni, szinte lehetetlen, végül visszaalszik és általában nem emlékszik az egészre, amikor reggel felébred.
Az éjszakai rémület ilyen lehet:
- hirtelen felegyenesedik az ágyban
- nagyon zaklatottan és félelmesen viselkedik
- kiabál vagy sikít a szorongás közepette
- gyorsabban lélegzik és gyorsabban ver a szíve
- izzad
- felkel és elfut
Néhány perc, vagy néha hosszabb idő elteltével a gyermek megnyugszik és visszaalszik.
Az éjszakai rémálmok általában 2-3 órával azután következnek be, hogy a gyermek elalszik. Ilyenkor az agy az alvás nem-REM szakaszában van. A gyermek részben felébred, és az agynak az a területe, amely a “harcolj vagy menekülj” reakciókat irányítja, túlpörgötté válik. A gyermek ettől pánikba esik és megrémül.
Az éjszakai rémálmok leggyakrabban 13 évesnél fiatalabb gyermekeknél fordulnak elő. Mivel akkor következnek be, amikor a gyermek részben ébren van, az alvást zavaró dolgok (például az obstruktív alvási apnoe és a reflux) valószínűbbé tehetik az éjszakai rémálmokat.
Egyéb dolgok, amelyek közre játszhatnak az éjszakai rémálmokban:
- nem alszik eleget
- betegség
- bizonyos gyógyszerek szedése
- új helyen vagy otthonától távol alszik
- szorongás vagy stressz
Az éjszakai rémálmok és más alvászavarok, például az alvajárás, gyakran családon belül halmozottan fordulnak elő.
Egy gyermeknek lehet egyetlen éjszakai rémálma, vagy több is, mielőtt abbamaradna. A legtöbbször az éjszakai rémálmok egyszerűen maguktól elmúlnak még a tinédzserkor előtt.
Mit tehetünk?
Pontosan azt, amit mindenki tesz ilyen esetben: türelmesen mellette vagyunk, vigasztalni próbáljuk, megnyugtatjuk, megvárjuk, amíg visszaalszik.
A gyerekek általában kinövik az éjszakai rémálmok korszakát, ám beszéljünk az orvossal, ha:
- Az éjszakai rémálmok 30 percnél tovább tartanak, hetente többször előfordulnak, vagy megakadályozzák a gyereket abban, hogy aludjon.
- Ha a gyerek egyébként szomorúnak, félősnek vagy stresszesnek tűnik.
- Ha nyáladzik, vagy rángatózik, esetleg megmerevedik az éjszakai rémület alatt.
- Ha gyakran horkol, gyomorégése van.