Több olyan betegség is van, amely a koronavírus-járvány alatt alábbhagyott, azoknak az szabályoknak köszönhetően, amelyekkel a pandémia ellen védekeztünk. Most azonban, hogy a koronavírus veszélye elmúlóban, sorra térnek vissza ezek a visszaszorult betegségek. Ilyen a skarlát is – írja a Pénzcentrum, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) adatait elemezve.
A skarlátot a Streptococcus pyogenes baktérium okozza, főként kisgyermekek körében terjed, de más életkorban is előfordulhat a megbetegedés. Antibiotikummal jól kezelhető, és az utóbbi években visszaszorult a jelenléte, de 2023-ban újra felfutóban van a betegség.
Az NNK által közölt éves adatokból kiderül, hogy 2020-tól jelentősen visszaszorult a skarlátos megbetegedések száma. Míg 2019-ben 3739 megbetegedést regisztráltak, addig 2020-ban mindössze 1434-et. 2021-ben még inkább visszaesett a skarlátos esetek száma, mindössze 400 megbetegedés történt. 2022 második felében azonban már látható egy felívelés – 1252 esetet regisztráltak – , ami idén is folytatódott.
Az NNK heti jelentése szerint ez év 26. hetéig, vagyis 2023 év feléig már 5 976 beteget regisztráltak. Ez több mint bármelyik év teljes betegszáma az elmúlt 10 évben. 2022-ben az első félévben mindössze 406 skarlátos megbetegedés történt.
Ősszel újra megugorhat a skarlátos megbetegedések száma
Nyáron általában visszaszorul a skarlátfertőzések száma, egyrészt a kórokozók terjedésének nem kedvező a meleg, száraz időjárás, másrészt nincs iskola. Várhatóan ősszel emelkedni kezd majd a fertőzések száma, és télen fog igazán felfutni, hasonlóan a felső légúti megbetegedésekhez.
Az, hogy 2023-ban már ennyi fertőzés volt egy fél év alatt, azt jelenti, hogy újult erővel tért vissza a skarlát, amely főként gyermekek körében fertőz. Tavaly az összes fertőzés több mint fele 6 évnél fiatalabbak körében jelentkezett.
Ezek a skarlát tünetei
A fertőzés lappangási ideje néhány nap, ezután jelentkeznek a jellemző tünetek:
- fejfájás,
- (magas) láz,
- hidegrázás,
- torokfájás,
- fájdalmas nyelés,
- émelygés,
- hányás.
A szájüregben, nyelven és mandulákon fehér lepedék jelenik meg. Az ízlelőbimbók vörösek lesznek és kiemelkedhetnek, ezt nevezzük málnanyelvnek. A nyaki nyirokcsomók megduzzadnak és a bőrön apró, sűrű élénkvörös pontokból álló kiütések jelennek meg – főként a hajlatokban, de az egész testre kiterjedhetnek, az arc kivételével. A kiütések helyén néhány nap múlva hámlás jelentkezhet.
A skarláttal mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mivel a szövődményei akár súlyosak is lehetnek, ezért minél előbb meg kell kezdeni a betegség kezelését, amely antibakteriális szerekkel, penicillinnel, antibiotikumokkal történik.