Minél idősebb a férfi, annál inkább romlanak az esélyek
Akkor mondhatjuk, hogy termékeny egy férfi, ha egy termékeny nőt képes teherbe ejteni. Amennyiben nem akar összejönni egy pár esetében a baba, annak 40-50%-ban a férfi az oka. Ilyenkor az okok többnyire a spermiumok minőségével, mennyiségével van összefüggésben, melyek romlása az egészségtelen életmód mellett gyakran bizony az erősebbik nem életkorára vezethető vissza. A férfi meddőség, 35 éves kor felett már minden 5 párból 1-et érinthet a statisztikák szerint.
Csökkenő esélyek
A 20 és 39 év közötti férfiak ondóvezetékének 90%-a tartalmaz érett spermiumokat.
A 40 és 69 év közöttiek ondóvezetékének 50%-a tartalmaz érett spermiumokat.
A 80 éves és a fölötti férfiak ondóvezetékének 10%-a tartalmaz érett spermiumokat.
Egyes kutatások szerint – habár egyértelmű összefüggést nem találtak – az apa előrehaladott életkora hatással lehet a születendő gyermek egészségi állapotára is. Egy izraeli tanulmány úgy találta, hogy a 40 éves vagy annál idősebb férfiak gyerekeinél nagyobb eséllyel alakul ki az ún. autizmus spektrum zavar, mint a 30 év alatti apukák csemetéinél. Valószínűsíthetőleg a skizofrénia kialakulására is hasonló hatással van az édesapák magasabb életkora – habár erre sincs egyértelmű bizonyíték. Mindezeket figyelembe véve Nagy-Britanniában például a spermabankok 40 éves kor feletti férfiaktól nem fogadnak be spermadonort.
Egyéb fontos faktorok
Ahogyan a nők esetében, úgy a férfiaknál is fontos szerepet játszik a termékenység maximalizálásában néhány egyéb tényező is:
– genetika
– egészséges életmód
– ideális testsúly (nincs súlyfelesleg, nincs alultápláltság)
– dohányzás, alkohol, drogok mellőzése
– megerőltető ülősportok kerülése (pl. lovaglás, biciklizés)
– túlzott meleg kerülése (pl. szauna, forró fürdő)
– tesztoszteron tartalmú termékek mellőzése
Amennyiben a párod 35 év feletti, és fél év alatt nem jön össze a baba, érdemes szakembert felkeresni.
Kapcsolódó cikkek:
– Férfiaknál is ketyeg a biológiai óra