Teherbeesés

Azt ígérik, segíti a jobb alvást, de veszélyes a gyerekekre és a várandósokra

Óvatosságra figyelmeztetnek a szakértők az ashwagandha népszerű gyógynövény használatával kapcsolatban: gyerekeknek, várandósoknak, szoptató anyáknak és májbetegeknek nem javasolják a fogyasztását.
2024. Szeptember 26.

Az EU szakértői az ashwagandhát is felvették nem régiben az olyan anyagok listájára, melyek felhasználását az étrend-kiegészítőkben szerintük korlátozni kellene. Most a Német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet (BfR) inti óvatosságra a fogyasztókat, állásfoglalásuk szerint várandósoknak, szoptató anyáknak, gyermekeknek és májbetegségben szenvedőknek nem javasolt ilyen termékek fogyasztása, olvashatjuk a Rizikometer Facebook-posztjában.

Az ashwagandha (más néven álombogyó, indiai ginzeng vagy téli cseresznye) egy népszerű gyógynövény, amely például kapszula, csepp vagy tea formájában is kapható. A gyártók pozitív egészségi hatásúként hirdetik ezeket a termékeket, mint amik fokozzák a teljesítményt, csökkentik a stresszt és elősegítik a jobb alvást. A BfR szerint ugyanakkor ezeket a hatásokat még nem igazolták, a készítmények fogyasztásával járó egészségi kockázatokat pedig nem vizsgálták kellőképpen.

Az ashwagandha-fogyasztás mellékhatásai közé tartoznak az emésztőrendszeri panaszok, a szédülés, a fejfájás, az álmosság és a bőrkiütések, emellett a készítmények befolyásolhatják az immunrendszert és az endokrin-rendszert (például a kortizol- és a vércukor-szintet, valamint a pajzsmirigy- és a nemi hormonokat) is.

A rendelkezésre álló kockázatértékelések és esettanulmányok alapján az európai hatóságok nem ajánlják ashwagandha-tartalmú készítmények fogyasztását. Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ élelmiszerekben és étrend-kiegészítőkben “alkalmazásra nem javasolt növények” listáján is szerepel az ashwagandha (Withania somnifera), eszerint az csak korlátozással használható, és a belőle készült termékeket olyan figyelmeztető jelölésekkel kell ellátni, mint hogy “12 éves kor alatt nem fogyasztható”, illetve “Terhesek és szoptató anyák nem használhatják”- összegzi a Rizikometer.