Még az idén megkezdődhetnek azok a gyógyszer tesztek, amelyek az egérkísérletek során sikeresnek bizonyultak. A PCOS a termékeny korú nők kb. 20 százalékát érinti és háromnegyedüknél okoz meddőséget.
A PCOS-re jellemző a magas tesztoszteronszint, a petefészek-ciszták, a szabálytalan menstruációs ciklusok és az inzulinrezisztencia. “Ez messze a leggyakoribb olyan hormonális zavar, amely a reproduktív korban lévő nőket érinti, de eddig nem kapott sok figyelmet” – mondja Robert Norman az Adelaide-i Egyetememtől.
A kutatók most azt fedezték fel, hogy a PCOS-ben szenvedő terhes nőknél nagyjából 30 százalékkal magasabb az Anti-Müllerian hormon szintje. A PCOS-ben szenvedő nők lányainál is hasonló megbetegedéseket okoz.
A kutatás során terhes egereket kezeltek Anti-Müllerian hormonnal és azt találták, hogy a nőstény ivadékokban a PCOS tünetei voltak megfigyelhetők, ami a tesztoszteronszintet megnövelő agysejteknek tudható be.
A kutatóknak azonban sikerült visszafordítani ezt az állapotot az egereknél: a hormonok működését stabilizáló cetrorelix nevű gyógyszer segítségével. A kezelés következtében az egereknél nem jelentkeztek a PCOS tünetei. A kutatók most azt tervezik, hogy a cetrorelix klinikai vizsgálatát kezdik meg nők körében is.
A kutatás eredménye arra is magyarázatot ad, hogy a PCOS-ben szenvedő nőknek miért sikerül könnyebben teherbe esniük a 30-as, 40-es éveikben, az Anti-Müller-hormon szintje ugyanis a kor előrehaladtával csökkeni kezd, ám azoknál a nőknél, akiknél eleve magasabb volt, ilyenkor áll be a normális termékenységi tartományba.
(via)
Kapcsolódó cikkeink PCOS témában: