Ötmillió forintos kártérítést kapott az a nő, akit az “ismétlődő szülés veszélye” miatt nem vett vissza a munkába az egyik országos állami hivatal. A nő volt munkahelye elismerte, hogy jogszerűtlenül jártak el, amikor nem hosszabbították meg a szerződést – írja a Telex, a Magyar Helsinki Bizottság Facebook-bejegyzése nyomán.
Ahogy korábban mi is megírtuk, a nő egy országos állami szervnél dolgozott 2015-től. Miután megszületett a gyermeke, a gyeden lévő anya a jogviszonyának meghosszabbítását kérte, de ezt a munkahelye elutasította. A hivatalos indoklás szerint azért, mert nem teljesítette a gyakornoki program feltételeit. A munkaügyi osztály egyik munkatársa azonban elmondta neki, hogy valójában az “ismétlődő szülés veszélye” miatt utasították el a kérését, mert valószínűnek tartották, hogy újra szülni fog. A Magyar Helsinki Bizottság szerint nem ő volt az egyetlen női munkavállaló ennél az állami szervnél, akit a szülés után nem foglalkoztattak tovább.
A nő beperelte az egykori munkaadóját, és jogerősen pert nyert. A Kúria szerint is az anyasága miatt diszkriminálta őt a munkahelye. “Most a munkáltató és egykori munkavállalója megegyezett a kártérítés összegében. Karácsonyra jól jön majd a pénz a családnak. A pereskedés ezzel véget ért” – írja a Helsinki Bizottság.
A nőt képviselő ügyvéd, Tóth Balázs szerint: “Minden szempontból elfogadhatatlan, hogy egy munkavállaló nőt az esetleges jövőbeli várandóssága miatt ne alkalmazzanak. Különösen súlyos ez a jogsértés, mert egy állami szervnél történt, és több nő is áldozata lett. Sokat hallunk mostanság népességfogyásról, családvédelemről, babaváró támogatásról meg a nők kötelességéről. De jól látszik, az államnak a saját háza táján is akad tennivalója, hogy a szülő nőket és kismamákat ne érje hátrány.”
Forrás: Telex.hu