Attól a pillanattól kezdve, hogy pozitív lett a terhességi teszted, kínosan lelkiismeretesen ügyelsz arra, hogy a terhesség egészséges legyen. Minden szabályt betartasz, szeded a vitaminokat és nem nyúlsz a macskaalomhoz. De aztán reggel felébredsz és rádöbbensz: a hátadon aludtál! És akkor eszedbe jut, hogy azt olvastad, ez veszélyes. De mennyire az valójában?
Nos, bár a háton alvás terhesség alatt nem ideális, valószínűleg azért nem okoz maradandó károsodást a magzatnak.
Dr. Salena Zanotti szülész-nőgyógyász magyarázta el a Cleveland Clinic oldalán, mit is kell tudni a terhesség alatti alvási pózokról.
Ahogy nő a méh, elég nagy lesz ahhoz, hogy nyomást gyakoroljon az aortára és az alsó üres vénára, ha hanyatt fekszünk. Ez a test legnagyobb gyűjtőere, amely a vénás vért az alsó végtagokból és a törzs rekeszizom alatti részéből a jobb szívfél irányába szállítja. Ha a hátunkon fekszünk, akkor kevesebb vér áramlik a szívbe. Ugyanakkor eléggé valószínűtlen, hogy egész éjjel a hátán feküdne a kismama, sőt, a terhesség előrehaladtával a legtöbb várandós nem is alussza át az éjszakát. A testünk is jelez, ha az alvási pozíció nem ideális, ilyenkor pozíciót váltunk.
„Gyakran előfordul, hogy a test jelzi, hogy valami nincs rendben, és ez arra késztet, hogy megmozdulj” – erősíti meg a szülész-nőgyógyász. „Ha tehát a hátadon fekszel, és nehezen lélegzel, vagy esetleg gyorsabban ver a szíved, akkor a tested így jelzi, hogy az oldaladra kell fordulnod.” Összegezve tehát: nem ideális a háton alvás, de nem kell túldramatizálni sem a jelentőségét.
A legjobb alvási pozíciók a terhesség alatt
Dr. Zanotti szerint bár az óvatosságnak van értelme, fontos azt is felismerni, hogy már így is elég gondja van az embernek. Ennek ellenére van néhány jobb alvási pozíció a kismamáknak:
Hason alvás
Körülbelül az első trimeszterben a hason alvás teljesen rendben van. De ahogy növekszik a has, jó eséllyel nem ez lesz a legkényelmesebb pozíció.
Alvás megtámasztással
A terhesség 20. hete után jobb, ha egy párnával támasztja meg magát a kismama, az segíthet kényelmesen elhelyezkedni és a vér áramlását fenntartani. A párnát érdemes a hát és a matrac közé tenni.
Oldalfekvés
A szülész-nőgyógyászok hagyományosan azt tanácsolják a terhes kismamáknak, hogy a bal oldalukon aludjanak. Ez szintén a vérkeringés miatt ajánlott.
Ma már bizonyítékok is azt mutatják, hogy ebben a pózban jó a véráramlás, de független attól, hogy melyik oldalán fekszik a kismama.