Új megoldást sikerült találnia a férfi fogamzásgátlásra a tudósoknak, amely visszafordítható és nem hormonális. Ugyan a megoldást eddig csak egereken tesztelték, a kutatók szerint hamarosan humán klinikai vizsgálatokig is eljuthatnak – írja az IFL Science alapján a 24.hu.
A felfedezésük egy fehérje komplex, amely szabályozza a génexpressziót a spermiumtermelés során. Tanulmányuk során az amerikai Salk Institute tudósai hím egereket kezeltek egy létező gyógyszercsoporttal, az úgynevezett HDAC (hiszton-deacetiláz) inhibitorokkal, amelyek ennek a fehérjekomplexnek a működését zavarhatják meg.
A kutatók kísérletei alapján ezek a gyógyszerek átmenetileg blokkolják az egerek termékenységét, de nemi vágyuk és tesztoszteronszintjük változatlan maradt. Az egerek termékenysége 60 nappal a gyógyszer abbahagyása után tért vissza.
A portál szerint ahogy a férfi fogamzásgátlók korábbi megközelítései, ez a mostani is a retinsavon alapszik. Ez a tápanyag jelként működik a herékben lévő spermium őssejtek számára, hogy spermiumokká alakuljanak, és a sejtek receptoraihoz kötődveindítja el ennek az összetett genetikai folyamatát. A működéshez a retinsav receptoroknak kapcsolódniuk kell egy SMRT nevű fehérjéhez, amely aztán HDAC-okat toboroz, hogy szinkronizálja a spermiumot termelő gének expresszióját.
A korábban feltárt megközelítések egyszerűen blokkolják a retinsavat vagy annak receptorát, hogy megöljék a spermiumtermelést, azonban az széleskörű mellékhatásokhoz vezethet. Az új terápia HDAC-gátló hatóanyagot használ, amely megszakítja a spermatermelési ciklust, ám csekély látható hatással van a test többi funkciójára.