Terhesség

9 jel, hogy közel a szülés

Izgatottan várod már a baba érkezését? Tanuld meg felismerni a közeledő vajúdás jeleit, amelyek azt mutatják, hogy nemsoká együtt lehettek!
2022. Június 17.
Fotó: Getty

Hogy mikor indul be a szülés, nem is olyan könnyű eltalálni – írja a Parents.com. Még a többszörös szülők sem érzik meg mindig, amikor már közeledik, mivel a szülés korai jelei könnyen félreértelmezhetők. Nem tudjuk, hogy a tompa görcsök, amiket érzünk, vajon a babától származnak vagy csupán attól a nagy adag hamburgertől, amit este megettünk? Az a bizonyos folyadékcsepp vajon már magzatvíz, vagy arról van szó, hogy egy három-négy kilós baba nyomja az ember hólyagját?

A valós szülési tünetek nem feltétlen egy meghatározott sorrendben jelentkeznek, és nem is mindenkinél mutatkozik meg mindegyik. Vannak, akik közülük többet is megtapasztalnak egy nap alatt, mások észre sem veszik őket. De azért van néhány konkrétum:

Könnyebben lélegzel

Ahogy közeledik a szülés, a baba lejjebb ereszkedik a szülőcsatornába, és ezzel a mozdulattal a baba súlya már nem nyomja a rekeszizmot, ezáltal szabadabban lélegezhetünk. Igaz, a nyomás áthelyeződik a medencénkre…

Több váladék

Sok embernél a terhesség alatt megnövekszik a hüvelyváladék mennyisége, különösen a vajúdást megelőző hetekben, amikor a hüvely felkészül arra, hogy a baba áthaladjon a szülőcsatornán. A szüléshez közeledve a méhnyak felpuhul, elvékonyodik és kitágul, ez a folyamat már a szülés “hivatalos” megindulása előtt elkezdődik. Ahogy a méhnyak kezd kinyílni, a hüvelyi folyás növekedését is észlelhetsz, amely barnás vagy rózsaszínes színű lehet. Mindezeket a folyamatokat orvosi vizsgálat igazolni is tudja.

Lassul a súlygyarapodás

A terhesség legvégéhez közeledve a súlygyarapodás lelassulhat. Ennek oka az lehet, hogy a baba elérte teljes méretét. Ugyanakkor ez nem mindenkire igaz, vannak, akik az utolsó napokig is tapasztalnak némi hízást.

Gyakrabban látogatod a mosdót

Ha azon kapod magad, hogy mind többször és többször mész vécére, az nem véletlenül történik. “A szervezet így üríti ki a beleket, hogy a méh jól összehúzódjon” – magyarázza Rochel Lieberman okleveles szülésznő. “A szülés előtt emésztési zavar és hányás is előfordulhat.”

Nyugtalanság lesz úrrá rajtad

Ez az előkészületek egy lelki jele: hirtelen nyugtalanságot vagy nagy lendületet, tettvágyat érez az anya. A megnövekedett energiaszint természetes jelenség. Ilyenkor már pihenjünk sokat, mert nemsokára szükségünk lesz minden erőnkre!

Görcsök, összehúzódások

A szülés közeledtével enyhe görcsöket, összehúzódásokat érzékelhetsz, amelyek a méh megfeszülésének vagy megkeményedésének tűnnek. Ezen kívül nyomás jelentkezhet a medence/végbél környékén is.

Elfolyik a magzatvíz

Hát igen, ez már elég egyértelmű, csakhogy nem feltétlen úgy történik, mint a filmeken: hirtelen, vízesés-szerűen, majd jönnek az összehúzódások. Valójában nem mindenkinél ez a sorrend, történhet fordítva is, és az ömlés néha csupán óvatos szivárgás, de ez is teljesen normális. Mindenesetre a legalább 37 hetes várandósok körülbelül 90 százalékánál megindul a spontán vajúdás a víz elfolyását követő 24 órán belül.

Távozik a nyákdugó

A terhesség alatt a méhnyak zárva marad, és nyálka tömi el (ez a nyákdugó), a szervezet így védi a babát a fertőzésektől. De ahogy haladsz a vajúdás felé, a méhnyak lágyulni kezd, kitágul, ami a dugó elmozdulását okozza. Így észrevehetünk egy egy-két kiskanálnyi nyákos anyagot, barnás vagy akár rózsaszín váladékot. Innentől kezdve a szülésig eltelhet néhány óra, de akár néhány hét is.

Nagyon fáj a hátad

Sok kismama a várandósság alatt végig hátfájásra panaszkodik. De ha a fájdalom különösen erőssé válik vagy a deréktájban lokalizálódik, az már a vajúdás jele lehet. “A baba általában úgy ereszkedik le a szülőcsatornán, hogy az arcát a gerinchez nyomja” – jegyzi meg Kay Johnson szülésznő. “Az eredmény? Állandó fájdalom, amely kisugározhat a hasba, de leginkább a hátra koncentrálódik.”

A szülés közeledtére utaló jelek tapasztalása izgalmas, de szorongást keltő lehet. Ha a szülés jeleit észleled, és még nem érted el a 37. terhességi hetet, azonnal hívd az orvosod vagy a szülésznődet, mert ezek a koraszülés jelei lehetnek. Nem számít, milyen messze vagy kiírva, ha valaha is bizonytalan vagy abban, hogy a tüneteid mit jeleznek, ne félj segítséget kérni!