Régóta köztudott, hogy a terhesség alatti fogágybetegségek hatással vannak a magzatra: alacsony születési súlyt, valamint koraszülést okozhatnak. A terhesség alatti szájüregi fertőzések olyan gyulladást válthatnak ki, amely hatással van a magzat fejlődésére, ráadásul a fogínybetegségből származó baktériumok átjuthatnak a méhlepénybe is, káros reakciókat okozva a magzatban – írja a Rizikometer.
Egy új kutatásban azt vizsgálták, hogy a nyírfacukrot (más néven xilit) tartalmazó rágógumik milyen hatással vannak terhesség alatt a fogágybetegségekre. A kutatásban 10 ezer kismamát vontak be, két csoportban: az egyik csoport tagjai rutinszerű terhesgondozásban és szájhigiéniai oktatásban részesültek, míg a másik csoportba tartozók a terhesség korai szakaszától kezdve naponta kétszer rágtak xilittartalmú rágógumit.
A kutatók a arra az eredményre jutottak, hogy a terhesség alatt fogyasztott, xilitet tartalmazó rágógumi bizonyíthatóan csökkenti a koraszülés és az alacsony születési súly kockázatát: a xilitfogyasztó csoportban a koraszülések aránya 12,6% volt a másik csoport 16,5%-ával szemben, a nyírfacukros rágógumit fogyasztó anyukák gyermekei közül pedig mindössze 8,9%-nak lett alacsony (2,5 kg alatti) a születési súlya, míg a másik csoportban ez az arány 12,9% volt – írja a Rizikometer a News Medical nyomán.