Terhesség

Álterhesség: a tünetek megvannak, de nincs várandósság

Az ál- vagy fantomterhesség azt jelenti, hogy noha a nő nem terhes, mégis számos jelét tapasztalja és valóban hisz abban, hogy gyermeket vár.
2022. Október 18.
Nő hasán szívet formál a kezével

A tünetek fizikailag megjelennek, beleértve az elmaradt vagy gyérebb menstruációt, a has növekedését, sőt, akár a magzat mozgását is. Ezt a jelenséget pszeudocyesisnek, más néven álterhességnek vagy fantomterhességnek nevezik.

Ez egy viszonylag ritka, de súlyos állapot, mert ugyan a terhesség számos tünetét érzékeli a személy, és teljes szívvel azt hiszi, hogy gyereket vár, valójában azonban nem terhes.

Az álterhesség különbözik a terhességi téveszmékkel jellemezhető mentális zavaroktól, de pszichológiai mechanizmusok is szerepet játszhatnak benne.

A Mentális zavarok diagnosztikai kézikönyve (DSM-5) a következőképpen írja le az álterhességet: “A terhesség téves hite, amely a terhesség objektív jeleivel jár együtt, amelyek magukban foglalhatják a has megnagyobbodását, a menstruációs vérzés csökkenését, a magzatmozgás szubjektív érzékelését, a hányingert, az emlők megduzzadását és váladékozását, valamint a szülés várható időpontjában jelentkező szülési fájdalmakat.”  A tünetek hossza igen változatos: néhány héttől, akár 9 hónapig is tarthatnak.

Más szavakkal, az álterhességben lévő személy nemcsak tévesen hiszi, hogy terhes, de ténylegesen a terhesség fizikai jeleit is mutatja.

Mennyire gyakori az álterhesség?

A The Indian Journal of Psychiatry szerint az álterhesség nagyon ritka. Bár már az ókor óta ismert – már Hippokratész is feljegyezte -, manapság nem nevezhetjük gyakori jelenségnek. Méghozzá azért nem, mert ha valaki terhességi tüneteket tapasztal, akkor egy egyszerű terhességi teszt segítségével meggyőződhet arról, hogy valóban terhes-e. Éppen azokban az országokban gyakoribb a jelenség, ahol kevésbé hozzáférhető mindenki számára mind a házi terhességi teszt, mind az egészségügyi szolgáltatás.

Milyen okai vannak az álterhességnek?

A szakértők nem teljesen biztosak abban, hogy mi okozza. Gyakran gondolnak rá úgy, mint egy pszichoszomatikus állapotra, amikor a hiedelem vagy a remény, terhességi tüneteket produkál az adott személynél. Bizonyos esetekben azonban más egészségügyi állapotok is okozhatnak terhességi tüneteket. Íme, néhány lehetséges ok:

  • Vetélés utáni intenzív vágy a teherbeesésre hormonális egyensúlyhiányt okozhat, ami terhességi tünetek megjelenését okozza.
  • Súlygyarapodásból, gázképződésből vagy daganatból eredő hasi puffadás, a terhességgel kapcsolatos pszichológiai téveszmékkel kombinálva okozhatja.
  • Egyéb fizikai és hormonális tényezők – például agyalapi mirigy daganatok vagy petefészek/ méh ciszták – a teherbeesés vágyával együtt okozhat álterhességet.
  • Depresszió vagy mentális betegség
  • Meddőség
  • Trauma, szexuális bántalmazás vagy házastársi bántalmazás

 

Nyitókép: Getty Images

Forrás: verywellfamily.com