Terhesség

Emiatt csuklanak a babák az anyukájuk hasában

A csuklás teljesen természetes dolog, ha viszont egy pocakban növekvő baba teszi, sokan meglepődnek. Vajon náluk is teljesen rendben van, ha időnként csuklanak?
2024. Szeptember 07.

Bár a magzat már néhány hetes korától kezdve mocorog az anyaméhben, ezt a leendő édesanyák általában csak a 13. és 25. hét között érzik meg először. Kezdetben csak kisebb rezdülésekkel jelez a baba, majd egyre határozottabb rúgásokkal üzenhet a külvilágba.

Emiatt csuklanak a babák az anyukájuk hasában

Emellett megeshet az is, hogy a kismama apróbb, ritmusos ugrásokat, rándulásokat érez, ami könnyen lehet magzati csuklás. Ezt többnyire a második vagy harmadik trimeszterben tapasztalják az édesanyák, akár naponta többször is. Ijedtségre természetesen akkor sincs ok, ha valaki sosem tapasztal babacsuklást a várandósság alatt!

Meglepő, de igaz, hogy a szakemberek még mindig nem tudják pontosan, miért is csuklik valaki, akár magzatról, kisgyerekről vagy felnőttekről beszélünk. Az egyik elmélet szerint a terhesség alatti csuklás a tüdő érési folyamatának részét képezi, vagyis az esetek nagy részében teljesen normális jelenség.

Erre azért figyelj oda!

A szakemberek szerint a 32. terhességi hét után sokkal ritkábban jelentkezik a csuklás a magzatoknál, ezért mindenképpen javasolt jelezni az orvosnak, ha még ilyenkor is naponta csuklik a kisbaba a pocakban.

Szintén jobb megemlíteni a nőgyógyásznak, hogy csuklik a baba, ha egy-egy ilyen “epizód” 15 percnél hosszabb ideig tarta, vagy ha naponta 3-nál több alkalommal is rátör a csuklás a picire.

A terhesség későbbi szakaszában jelentkező, gyakori csuklás a köldökzsinórral kapcsolatos problémára is utalhat. A köldökzsinór összenyomódása vagy előreesése nem játék, kizárása mindenképpen fontos, hogy a kismama megnyugodhasson.

Nyitókép: Getty Images