Az Obstetrics & Gynecology február 5-i számában közzétett kutatásban több mint 42 000 olyan kaliforniai nőt vizsgáltak, akiknél 1976 és 2008 között hüvelyi szülést vezettek le. A kutatók összehasonlították a vajúdás második fázisának időtartamát, azt, amikor az anya kinyomja a csecsemőt a teljesen kitágult méhnyakon, az epidurális érzéstelenítést kapott, és az ilyen érzéstelenítést nem kapott nők között.
Bár korábban is úgy vélték, hogy az epidurális érzéstelenítés körülbelül egy órával meghosszabbítja a vajúdást, a mostani kutatás azt mutatta, hogy az epidurális érzéstelenítés valójában két-három órával is megnyújthatja a szülés második szakaszát azokhoz a nőkhöz képest, akik nem kaptak ilyen fájdalomcsillapítást.
Az eredmény a kutatók szerint befolyásolhatja az orvosok a császármetszés elvégzésére vonatkozó döntését. Egyes császármetszéseket ugyanis azért végeznek el, mert a vajúdást túlságosan hosszúnak ítélik. A mostani eredményekből azonban arra lehet következtetni, hogy az orvosok egy kicsit többet várhatnak, mielőtt a műtét mellett döntenének.
“Epidurális érzéstelenítés alkalmazása esetén az is normális lehet, hogy a szülés akár két órával is tovább tart, ezért az orvosoknak nem kell beavatkozniuk addig, amíg a vajúdás előrehalad, és a csecsemő jól van” – magyarázta a San Franciscó-i Kalifornia Egyetem kutatója, dr. Yvonne Cheng.
A szülés normál lefolyására vonatkozó definíciók többsége dr. Emmanuel Friedman az 1950-es években megalapozott normáin alapul, és a szakértők szerint nem feltétlenül alkalmazhatók a mai népességre. Az egyetem kutatói ugyanakkor azt is hozzátették, hogy a szüléssel kapcsolatos normákat nem szabad kizárólag erre a kutatásra alapozni, mert a mai populációra vonatkozó normák újra-megállapításához további kutatásokra lesz szükség. A szakértők nem tudják pontosan, miért hosszabbítja meg az epidurális érzéstelenítés a vajúdást, de azt feltételezik, hogy a gyógyszer ellazíthatja a medence izmait, így a nők kevésbé éreznek ingert a nyomásra.
Forrás: Medipress