Terhesség

Érzi bent a baba, amikor megsimogatom a pocakom?

Sok várandós anyuka érzi megnyugtatónak és biztonságosnak, ha a kezét a pocakjára teszi, megsimogatja. Ez segíti azt is, hogy a kismama még közelebb érezze magához a növekvő babát.
2022. Március 04.
Érzi bent a baba, amikor megsimogatom a pocakom? (Fotó: Getty Images)

De kapcsolatba lehet lépni így a babával, érzi odabent azt, ha anya a pocakra teszi a kezét?

A rövid válasz az, hogy igen, a baba érzi, ha az édesanyja megfogja, megsimogatja a hasát, és reagál is erre.

De mit is érez pontosan a kisbaba, hogyan reagál a simogatásra, az érintésre?

Az érzékszervek közül az első, ami az anyaméhben kifejlődik a tapintás. Az ikerbabák például már a második trimeszter elején rendszeresen interakcióba lépnek egymással, és megérintik egymást. (A zajokat és a fényváltozásokat kicsit később tudja majd érzékelni a baba.)

Ahogy az édesanya elkezdi érezni a magzat rúgásait és ütéseit – általában a 18. hét és a 22. hét között -, hamarosan őt is érezni fogja a baba odabent – írja a whattoexpect.com.

A babák reakciója a pocak dörzsölésére, simogatására általában nagyon pozitív – ezzel kapcsolatban olyan kutatás készült, amely során a második és a harmadik trimeszterben készítettek ultrahangot terhes nőknél, hogy nyomon kövessék a babáik mozgását, amikor az édesanyjuk beszélt hozzájuk, megsimogatta a hasát, vagy teljes nyugalomban feküdt.

Az eredmények alapján a babák többet mozgatták a karjukat, a fejüket és a szájukat, amikor az anyukájuk megérintette a hasát, mint amikor beszélt hozzájuk. A fejlődő babák már a terhesség 21. hete és 25. hete között reagáltak az anyai érintésre, korábban, mint azt előtte ismerték.

Azt is érzi a baba, ha apa teszi a kezét a pocakra?

A bellybelly.com.au szerint a baba a bárki érintését érezheti, de elkezdi előnyben részesíteni az ismerős érintéseket. Az édesapa számára is még valóságosabbá válhat a baba a pocakban, ha ráteszi a kezét az anya hasára, és utána érzi a rúgásokat vagy a mozgást. Minél többször érinti meg a pocakot, annál ismerősebbé válik az érintése a baba számára. Ez pedig a kötődést is erősítheti.

Ez különösen igaz, ha az érintés mellett beszél is a pocakhoz az apuka. A baba már akár 16 hetesen hallhatja a hangokat, és 24 hetesen “válaszolhat” is ezekre.

Az apa és a baba idősebb testvérei mind erősíthetik a kapcsolatot azzal, ha gyakran megsimogatják a pocakot, és beszélnek, énekelnek a picinek. Vizsgálatok szerint az babák a születésük után felismerik azokat az dalokat, amiket akkor énekeltek nekik, amikor az anyaméhben voltak.

A pocak megérintése mellett mivel erősítheted még a kötődést?

A pocak simogatása mellett más módokon is kapcsolatba léphetsz a babával.

  • Énekelj/zenélj neki. Énekelheted a babának a kedvenc dalaidat, vagy lejátszhatod neki a kedvenc zenéidet, így már a pocakban megismeri ezeket.
  • Beszélgess vele. Elmondhatod neki, milyen az időjárás, hogy mit csinálsz, min dolgozok, vagy egész egyszerűen beszámolhatsz arról, milyen házimunkát végeztél éppen, vagy hogy mi zajlik a kedvenc sorozatod aktuális epizódjában. Teljesen mindegy, miről beszélsz, a fontos az, hogy így már a kezdetektől ismerni fogja a hangodat a baba.
  • Olvass egy mesét. A meseolvasást tényleg nem lehet elég korán kezdeni! Ha már van otthon néhány mesekönyv, lapozz fel egyet, és olvass a babának.
  • Vezess naplót, babanaplót. Készíthetsz egy babkönyvet, amibe feljegyezheted a várandósság nagyobb eseményeit, vagy vezethetsz egy hagyományosabb naplót az érzéseidről, gondolataidról.

Forrás: whattoexpect.combellybelly.com.au