Terhesség

Ezért tart pont 9 hónapig a terhesség

Más főemlősökkel összehasonlítva az emberek kifejezetten fejletlenül születnek meg: az agy a felnőttkori méret csupán 30 százaléka, nem tudunk felállni, járni, gyakorlatilag mindenben egy másik emberre vagyunk utalva.
2022. Szeptember 29.
Terhes nő a kanapén ül, keze a hasán

Azt gondolhatnánk, hogy elég gyorsan, mindössze egy-másfél év leforgása alatt egész sok mindent tud már az emberi utód, ez igaz is, de nem más főemlősökkel összehasonlítva. Felmerülhet a kérdés, hogy akkor miért csak 9 kilenc hónapig tart a terhesség, miért nem marad tovább a magzat az anyaméhben, addig, amíg fejlettebben és kevésbé kiszolgáltatottan érkezik meg a világba.

Arra a kérdésre, hogy akkor miért éppen 9 hónapig tart az emberi terhesség a legelterjedtebb magyarázat, hogy egyszerűen nem tudnak megszületni a magzat, a feje akkorára nőne, ami nem férnek át az anya medencéjén – írja az Index. A felegyenesedéssel négyről két lábra álltunk, de emiatt kisebb lett a medencénk. Így azért, hogy a baba meg tudjon születni, egyszerűen előbb kell megtennie, mint ami ideális lenne.  De ez csak az egyik lehetséges magyarázat.

A másik elmélet szerint, ha a baba egész testméretét nézzük, akkor nem is születünk meg korán: ez alapján az emberi terhességet csak az orangutánoké előzi meg.

Egy újabb elmélet szerint a magyarázat ott keresendő, hogy az anya anyagcseréje a 9. hónap vége felé eléri a teljesítőképessége határát. A terhesség hatodik hónapjára az anyának a szokásos energia kétszeresére van szükségük ahhoz, hogy fenntartsák az alapvető anyagcsere-folyamataikat, és ez idővel csak még tovább növekszik. E szerint nem a medence és a baba feje az oka annak, hogy éppen kilenc hónapig tart a terhesség, hanem fordítva: az anya anyagcseréje befolyásolja a terhesség hosszát és így a baba méreteit is.

Kép: Getty Images

Forrás: Index.hu