Több oka is lehet annak, ha a baba világra segítését követően fejfájás árnyékolja be az újdonsült anyuka örömét. Ezeket vesszük most sorra!

A császármetszés után gyakran jelentkező tünet a fejfájás (Fotó: Getty Images)
Fejfájás az érzéstelenítés miatt
A császármetszés után tapasztalt fejfájás egyik leggyakoribb oka a beavatkozás során alkalmazott érzéstelenítő. A fejfájást ilyenkor az okozza, hogy a gerincfolyadék kiszivárog a gerincvelő körüli membránból, és csökkenti az agyi nyomást.
Ez a fejfájás általában a császármetszés után 48 órával jelentkezik, és kezelés nélkül is elmúlik néhány hét alatt. Az érzéstelenítésnek nem a fejfájás az egyetlen lehetséges mellékhatása. Jelenkezhet még:
- hányinger és hányás
- alacsony vérnyomás
- bizsergő érzés, zsibbadás
- hátfájás
A császármetszés utáni fejfájás további okai
Az érzéstelenítés mellett egyéb okok is állhatnak a fejfájás hátterében:
- ingadozó vérnyomás
- vashiány
- izomfeszülés
- alváshiány
- hormonális változás
Van egy ritka betegség, amely fejfájást okozhat a császármetszés után, ez pedig a szülés utáni pre-eklampsia. Ilyen esetben súlyos fejfájás, látászavar, hasi fájdalom, csökkent vizelési inger is jelentkezhet. Ha ezek a tüneteknek jelentkeznek a szülés után, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni!
A császármetszés utáni fejfájás kezelése
A fejfájás jellemzően a fej hátsó részén és a szemek mögött jelentkezik, de a fájdalom a nyaknál és a vállakon is érzékelhető. A fejfájást általában az alábbiakkal lehet kezelni:
- enyhe fájdalomcsillapító gyógyszerek
- folyadékfogyasztás
- koffein
- ágynyugalom
Ha a fejfájás nem múlik el pár napon belül, vagy súlyosbodik, akkor indokolt lehet az epidurális vértapasz gyógymód alkalmazása. Epidurális vértapasznál egy tűt szúrnak a gerincközeli térbe, ugyanúgy, ahogy az epidurális érzéstelenítés során.
Érzéstelenítés helyett azonban a páciens korábban levett vérét fecskendezik be, ami megalvad és betapasztja a lukat. A császármetszés után tapasztalható fejfájás tehát gyakori és általában az érzéstelenítés számlájára írható. Pihenéssel, enyhe fájdalomcsillapítókkal, folyadékfogyasztással pár napon belül elmúlik. Ha azonban nem így van, sőt, a fájás fokozódik, akkor mindenképpen ajánlott felkeresni az orvost.
Fotó: Getty Images