Victoria 2018-ban találkozott Braddel – az ő történetük Tinder-tündérmesének indult, hiszen a randiappon ismerték meg egymást. Két év lángoló szerelem után 2020 szeptemberében a tomboló koronavírus közepén házasodtak össze, az esküvő témája pedig a közös kedvenc Beatles-számuk volt. A Manchester melletti Bolton városában telepedtek le, vettek egy házat, majd úgy döntöttek, készen állnak a családalapításra. Victoria minden probléma nélkül várandós lett, és Braddel nem is lehettek volna boldogabbak.
A kilencedik hétben azonban, a terhesgondozás teljesen rutineljárásának részeként vért vettek tőle. Ez pedig egy teljesen váratlan, Victoria világát alapjaiban megrázó diagnózist hozott: Victoria HIV-pozitív volt.
A legelső gondolatom az volt, hogy »meg fogok halni«. Biztos voltam benne, hogy ez a halálos ítéletem. Vagy abortuszra kell mennem, vagy a kisfiam is HIV-pozitívként fog megszületni.
Azt gondoltam, hogy mindkettőnk számára ez egy zsákutca. Emlékszem, hogy csak sírtam és sírtam” – mesélte a Daily Mailnek a 29 éves édesanya.
Meg tudták védeni a gyereket
A kisfia, Harrison ma már 19 hónapos egészséges kisfiú. Mégpedig azért, mert bármennyire is brutális vírus volt anno a HIV, az orvostudomány mára rengeteget fejlődött, ami azt jelenti, hogy meg tudták védeni Victoria születendő gyermekét. Manapság ugyanis, ha az anya antiretrovirális tablettát szed a várandóssága alatt, hatékonyan elnyomhatja a szervezetében lévő vírust, és csökkentheti a rizikóját annak, hogy továbbadja a betegséget a kisbabájának.
2021-ben például az Egyesült Királyságban csupán a HIV-betegek 1,7 százaléka kapta meg a vírust úgynevezett vertikális fertőzés során, vagyis az édesanyjától a méhben, szülés közben vagy a szoptatás alatt.
Victoria azonnal elkezdte a gyógyszer szedését, a terhességgel pedig minden rendben ment. „Egész végig azt mondták az orvosok, hogy a kezelés működik, nincs veszélyben a babám” – mondta. De persze nem véletlenül létezik a „hiszem, ha látom” mondása. Victoria egészen addig a pillanatig aggódott Harrisonért, amíg meg nem hallotta a várva várt szavakat: „Negatív”.
Eddig is pontosan ezt mondták. Azt, hogy nem lesz semmi baja. De hallani a megerősítést, nagyon érzelmes pillanat volt.
Harrison ezután naponta kétszer, két héten át szirupos formában kapta antiretrovirális gyógyszert, amit neki már nem, de az édesanyjának élete végéig szednie kell. A kezelés ugyanis azt jelenti, hogy a vírus „észrevehetetlen” a vérében, vagyis nem veszélyes másokra. Olyannyira, hogy Harrisonnak valószínűleg kistestvére lesz, aki természetes úton foganhat majd.
Összeállt a kép
És mi a helyzet ebben a történetben Braddel? Ő teljesen jól van, negatív, Victoria nem tőle kapta el a betegséget. „Amikor diagnosztizáltak, azt mondták, hogy az utóbbi néhány évben kerülhettem kapcsolatba a vírussal, a véremben lévő mennyiségből következtetve, ami szerencsére nagyon alacsony volt. Ez azt jelentette, hogy a betegséget még azelőtt kaptam el, mielőtt megismertem a férjem. Nehezebb férfiaknak nőktől megfertőződni, mint fordítva” – magyarázta Victoria.
Megkérdezték tőle, hogy voltak-e vírusos tünetei abban az időben, és eszébe jutott, hogy igen: valamiféle rejtélyes tüdőgyulladás-szerű betegséggel küzdött, ami kiütésekkel is járt. A háziorvosa azonban nem rakta össze a képet. „Egy olyan sráctól kaptam el, akivel akkoriban jártunk. Egy teljesen normális kapcsolat volt, semmi fura vagy mocskos nem volt benne, ami azt okozhatta, hogy megfertőzzön – bármit is hisznek az emberek.”
Victoria előző párja nem tudta, hogy HIV-pozitív (a nő diagnózisa után az orvosok őt is értesítették), neki pedig semmi oka nem volt gyanakodni a férfira. A történetének ez a része fájdalmas számára, ugyanakkor nehéz haragudnia az exére. Victoria maga sem hibázott: csak úgy viselkedett, mint rengeteg másik nő, akik egy bizalmi kapcsolatban egyedül a fogamzásgátló tablettára hagyatkoznak, és nem védekeznek más szexuális úton terjedő betegség ellen.
2021-ben 87 ezer embert kezeltek HIV-fertőzéssel az Egyesült Királyságban, a betegek között pedig szinte egyenlő arányban fordulnak elő azok, akik férfiak közötti szexuális kapcsolat, illetve heteroszexuális kapcsolat során kapták el a vírust. A fertőzötteknek azonban a harmada nő.
Évente 200-240 új HIV-fertőzött Magyarországon
A vírus hazai megjelenése óta 2021 végéig összesen 4458 HIV-fertőzöttet regisztráltak Magyarországon, 1144 AIDS-beteget tartottak nyilván, valamint 441 beteg halt meg AIDS következtében. Az utóbbi években átlagosan 200-240 új HIV-fertőzöttet regisztráltak évente – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi Központ összefoglalójában. A regisztrált hazai HIV-pozitív betegek túlnyomó többsége férfi, az átvitel jellemző módja a homo/biszexuális kontaktus. Elvétve intravénás droghasználat révén vagy anyai úton történt fertőződést is regisztráltak az utóbbi években.
Az anyáról magzatra vagy csecsemőre történő átvitel esetén legtöbbször a gyermek HIV-pozitív státuszára derült fény elsőként, és csak ezt követően állapítják meg az anya fertőzöttségét. 2021-ben az ismert nemű hazai HIV-fertőzöttek nemek szerinti megoszlásában csupán 9 százalék volt a nők aránya, ezzel szemben ugyanebben az évben diagnosztizált AIDS-betegek 23 százaléka nő.
Victoria nincs egyedül. Emma történetét is elolvashatod a cikk folytatásában IDE KATTINTVA.