Alexandra Sacks reproduktív pszichiáter szerint az anyásodás egy átmeneti időszak, amelyre nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk a nőknek és az egészségügyi szolgáltatóknak – írja a babycenter.com. Ahogy Sacks mondja, ugyanúgy kellene gondolni az anyásodásra, mint a serdülőkorra (ez utóbbira az angol kifejezés egyébként az adolescence, mely szóalak hasonlít az anyásodás fogalmának angol megnevezésére, a matrescence-re – a szerk.). Hasonlóan a tinédzserek felnőttkorba való átmeneti időszakához, az anyává váló nők fizikai, hormonális és neurológiai változásokat tapasztalnak, valamint identitásuk változását. “Ettől kényelmetlenül érezheti magát” – írta a szakember a The New York Times-ban.
A kutatások azt mutatják, hogy a nők agya valóban megváltozik a gyermekvállalás után. Nem a negatív módon, mely szerint a memória károsodik, ahogy egyesek vélik – ezt szokták anyaagynak nevezni. A tudósok valójában úgy vélik, hogy a nők agya élesebbé válhat mentálisan és érzelmileg, így segítve a babáról való gondoskodást, és értelmezni tudják a sírásaikat és arckifejezéseiket – írja Sacks.
- Kapcsolódó: Nagyon megváltoztam, mióta gyerekem lett
A szakember szerint négy kulcsfontosságú dologra kell figyelni az anyásodás során:
- Változó családi dinamika: a baba érkezése pozitív és kihívásokkal teli módon is megváltoztathatja a kapcsolatot a partnerrel, a testvérekkel és a barátokkal.
- Ambivalencia: az ellentétes érzések, amit a nők éreznek, amikor az anyaság új feladataival is megpróbálnak zsonglőrködni, miközben magukról is gondoskodni szeretnének.
- Elképzelés szemben a valósággal: a gyermekvállalás más lehet, mint amire korábban számított.
- Bűntudat és szégyenérzet: lehetséges, hogy az anya annak a nyomását érzi, hogy “tökéletes anya” legyen, és rosszul érezheti magát, mert nem tud eleget tenni ennek az irreális mércének.
“Az anyaság megtapasztalása számos hullámvölggyel jár” – mondta el Sacks a WNYC egy interjújában. “Számos olyan normális, átmeneti dolog van, amelyek az első év után könnyebbek lesznek, és amelyekről edukálnunk kell az embereket, hogy nyíltabban beszélhessenek ezekről és nyugodtabbnak érezhessék magukat.”