Amikor végre megölelhetjük a babánkat, a legutolsó dolog, ami eszünkbe jut, az a menzeszünk. És ez még jó sokáig így marad.
Ám amikor már nem a babagondozás tölti ki a napunkat huszonnégy órában, és tudunk kicsit magunkkal is foglalkozni, felvetődik a kérdés, hogy mikorra fog regenerálódni a szervezetünk. És ez alatt nemcsak azt értjük, hogy mikor húzódik vissza a bőr a hasunkon, mikor leszünk feszesebbek, halványodnak-e azok a bizonyos csíkok, hanem azt is, hogy leszünk-e újra nők – mármint biológiai, reprodukciós értelemben.
Egyfelől persze nem bánnánk, ha soha többet nem menstruálnánk, másfelől viszont tudjuk, hogy ez a normál működés része, szükséges és hasznos. Nemcsak akkor, ha akarunk még babát, de akkor természetesen feltétlen.
De először is nézzük meg, egyáltalán miért marad el ez a testi jelenség, ha szültünk?
A tejelválasztás a prolaktin nevű hormonon múlik, ezért ilyenkor ennek szintje megemelkedik, és ugyanez a hormon okozza a vérzés elmaradását. Ezért van az, hogy általában amíg kizárólagosan szoptatunk, nem jelentkezik a havi vérzésünk.
Ilyenkor természetesen peteérés sincs, ezért a többség nem tud teherbe esni ebben a szakaszban. Ugyanakkor ha kizárólag erre építjük a fogamzásgátlásunkat, még érhetnek meglepetések…
- Kapcsolódó: Amikor a menzesz maga a pokol
Hogy meddig tart ez? Néhány héttől akár egy évig is: megmondhatatlan, hogy mikor leszünk újra a régiek.
Érdekes, hogy mielőtt ez bekövetkezik, megváltozhat az anyatej mennyisége, minősége, de még az íze is! Érzékenyebbé válik a mell, főként a mellbimbó.
Ami viszont nem szabályszerű, ezért érdemes orvosi konzultációt kérni:
- ha már elapadt a tej, mégsem jelentkezik a vérzés hat hónapon belül
- ha újra eltűnik vagy rendszertelenné válik
- ha túl erős vagy fájdalmas
- ha túl gyenge és/vagy rövid
Ha mindez csak egy-két ciklusig fordul elő, az még lehet normális, ha tartósan beáll ez az állapot, az már jelezhet mást.
Miért történhet mindez?
A havi vérzés összetett, hormonális szabályozás alatt álló folyamat, így többféle ok állhat a zavarok hátterében. Elsősorban hormonzavar, de lehet szó endometriózisról vagy PCOS szindrómáról, vagyis csupa olyasmiről, amik szülés előtt állóknál is okozhatja ugyanezt. És persze van egy kézenfekvő magyarázat is: egy esetleges újabb terhesség.
A szóba jöhető vizsgálatok:
- anamnézis felvétele
- fizikális vizsgálat
- ultrahang
- rákszűrés
- hormontesztek
Ne várjuk, hogy rögtön minden helyreáll, ahogy életet adtunk! Ugyanakkor ne fogadjuk el azt sem, ha fél év, év múlva még mindig azt érezzük: valami nem stimmel. Szervezetünk jelez, csak meg kell hallani.