A Michigan Egyetem kutatója, Dr. Christopher Peterson munkatársaival érdekes eredményeket kapott, amikor az intelligencia öröklődésével kapcsolatban kezdett vizsgálódni.
Kitől öröklik az intelligenciát?
Munkájuk során 3.500, 4 és 9 év közötti gyereket és szüleiket vonták be a kutatásba, hogy feltérképezzék, melyik szülő szerepe dominánsabb a mentális képességek továbbadásában. Azt találták, hogy 10-ből 8 gyerek intelligenciaszintje – korosztályának megfelelő feladatokkal mérve – megegyezik az édesanyjáéval.
Ez az eredmény igencsak lázba hozta a szakembereket, ezért specifikusabb vizsgálatokba kezdtek és még meglepőbb adatokat kaptak: az alábbi területeken az anya és a gyerek teljesítményének szintje csaknem 90 százalékban megegyezett:
- Nyelvi képességek – íráskészség, nyelvi jártasság, szövegértés
- Zenei intelligencia – hangok felismerése, ritmusérzék, zenei hallás
- Érzelmi intelligencia – tolerancia, csapatszellem, beilleszkedés idegen környezetbe
Peterson kutatása arra is rávilágított, hogy az anyától örökölt intelligencia leginkább akkor kerülhet felszínre, ha az anya és a gyerek között szeretetteljes kötődés alakul ki az első életévekben.
A szakemberek a vizsgálati eredményeket látva arra hajlottak, hogy kevésbé igaz, hogy az anyatejjel, a zsírsavakkal és Omega-3 bevitelével jelentősen növelhető a gyerekek IQ-ja.
Nyitókép: Getty Images