Terhesség

Lótusz szülés, vízben szülés: biztonságos?

Van néhány népszerű, alternatív gyakorlat a szülés, születés körül, amelyeknek nincsenek bizonyított előnyei, sőt, néhány nem is feltétlenül biztonságos.
2022. Április 18.
Lótusz szülés, vízben szülés: biztonságos? (kép: Getty Images)

Vízben szülés, lótusz szülés, méhlepény elfogyasztása – hogy csak néhány olyan gyakorlatot említsünk, amelyek alternatívnak számítanak. Vajon mennyire biztonságosak? Vannak-e valódi előnyei az anyára és/vagy a babára nézve?

A Pediatrics című folyóiratban nemrég megjelent átfogó kutatás néhány szüléssel, születéssel kapcsolatos gyakorlatot tekintett át. Íme, mire jutott a kutatás.

Vízben szülés

Amikor a vajúdás egy része vagy egésze vízben történik, akár a kitolás is.

A vízben szülés előnyei

A nők gyakran azért választják a vízben szülést, mert természetes fájdalomcsillapító, fokozza az ellazulást, könnyebb kényelmes és a vajúdás szempontjából hatékony pozíciót felvenni. A kutatásban megkérdezett anyák, akik vízben szültek úgy nyilatkoztak, hogy jobban tudták kontrollálni a vajúdásukat.

Biztonságos a vízben szülés?

A vajúdás első szakaszában, amikor először jelentkeznek az összehúzódások és a méhnyak kezd megnyílni, a vízbe merülés biztonságos, ha a terhesség 37. és 42. hete között járunk, és a terhesség komplikációmentes volt. A vízben vajúdás ebben a szakaszban bizonyítottan csökkenti a fájdalmat.A kitolási szakra jelenleg nincsenek adatok, amelyek bizonyítanák, hogy ha vízben történik, az előnyös lenne az anya vagy a baba számára.

Bár a vízben szülésnél végzett klinikai vizsgálatok során egyetlen csecsemő sem károsodott, vannak olyan jelentések, amelyek szerint a csecsemők olyan baktériumokkal fertőződtek meg, amelyeknek normális esetben nem lennének kitéve a vízen kívül, mint például a Pseudomonas és a Legionella. Ezek a fertőzések nagyon súlyosak lehetnek. Meg kell azonban jegyezni, hogy ennek kockázata rendkívül ritka, és a kockázat csökkenthető a medence vagy kád megfelelő tisztításával.A fertőzés nagyon alacsony kockázata és a vélt előnyök miatt sok nő és partnere dönt úgy, hogy képzett bába segítségével vízben szül. A fertőzéshez hasonlóan nagyon ritka annak a kockázata is, hogy az újszülött vizet nyeljen le, és ez megzavarja a légzését. Az újszülöttek többféle veleszületett mechanizmussal rendelkeznek ennek megelőzésére, és arra, hogy biztosítsák az első lélegzetvételüket, amint kikerülnek a vízből.

Mi az a lótusz szülés?

A lótusz szülés lényege, hogy a köldökzsinórt nem vágják el a baba megszületése után, hanem megvárják, amíg a méhlepény is megszületik és együtt kezelik, együtt tartják a babával mindaddig, amíg természetes módon magától elválik, leesik. Ez eltarthat akár 10 napig is.

A szülők számos okból választják ezt a lehetőséget, többek között azért, mert úgy vélik, hogy ez a baba számára kíméletesebb átmenetet biztosít, lehetővé teszi a méhlepény folyamatos táplálását, és csökkenti a köldök sérülését. Kulturális okai is lehetnek ennek a gyakorlatnak, több kultúrában is tisztelik a méhlepényt, a babával egy egységként kezelik és leválása után eltemetik, fölé fát ültetnek.

Késleltetett köldökzsinór elvágás vs. lótusz szülés

Meg kell jegyezni, hogy a lótusz szülés különbözik a késleltetett köldökzsinór elkötéstől. A késleltetett köldökzsinór elkötés azt jelenti, hogy a köldökzsinórt nem azonnal, a születéskor azonnal szorítják el, hanem várnak vele néhány percet, amíg lüktet és csak utána vágják el. Ez bizonyítottan előnyös a babának, többek között több vörösvértestet és vasat kapnak.

Vannak előnyei a lótusz szülésnek?

Jelenleg nincsenek olyan adatok, amelyek a lótusz szülés előnyeit mutatnák ki az újszülött számára. Miután a méhlepény megszületett, nem kap vérellátást az anyától, és már nincs vérkeringés. E keringés nélkül nem tud további táplálékot biztosítani a csecsemő számára. Az anyán kívül és keringés nélkül a méhlepény szövete elkezd elhalni, és ez a haldokló szövet tápanyagforrás lehet a káros baktériumok számára, amelyek átkerülhetnek a babára. Bár ritkán, de előfordult már súlyos bakteriális fertőzés, amelyet ez a gyakorlat okozott.

A méhlepény elfogyasztása

A méhlepény elfogyasztása egy másik népszerű gyakorlat. Vannak anyák, akik nyersen fogyasztják, míg mások megfőzik. A legnépszerűbb elkészítési mód, hogy a placentából kapszulává alakítható port készítenek.

A placenta fogyasztásának előnyei azonban nem bizonyítottak.Számos híresség számolt be arról, hogy megette a placentáját, és számtalan jótékony hatásról számolt be, ami tovább növeli a népszerűségét. Ezek az állítások közé tartozik a szülés utáni depresszió csökkenése, az anyatejtermelés fokozódása, azonban nincs egyértelmű bizonyíték ezen állítások alátámasztására. Néhány újdonsült anyuka úgy véli, hogy a terhesség alatt a méhlepénybe került tápanyagokat nem szabad elpazarolni, és potenciálisan segíthet a felépülésben.

Biztonságos a placenta elfogyasztása?

Bakteriális fertőzés léphet fel annál, aki elkészíti és annál is, aki megeszik a méhlepényt. Előfordult olyan eset, amikor az újszülötthöz Streptococcus B baktérium került ilyen módon.

Császármetszéssel született babák szájának áttörlése hüvelyváladékkal

Sok császármetszésen átesett anya aggódik amiatt, hogy gyermeke nem került kapcsolatba ugyanazokkal a hasznos baktériumokkal, mint a hüvelyi úton született babák. Jogosan. Jelentős adatok állnak rendelkezésre az emberi testben élő mikrobák, az úgynevezett mikrobiom fontosságáról. A nem hüvelyi szülés a baba mikrobiomjában mutatkozó különbségekkel jár, és egyes kutatások szerint ez a különbség minimalizálható úgy, ha a császárral született baba száját az anya hüvelyéből vett váladékkal törlik át (a váladékot egy steril gézlapra helyezik és baba szájára, orrára, bőrére juttatják).

Mennyire jó ötlet ez a gyakorlat?

Bár a hüvelyflóra hasznos baktériumokat juttathat át, lehetséges, hogy káros baktériumokat és vírusokat, például herpeszt és HIV-et is átvisz. Bár ezeket a terhesség alatt lehet tesztelni, mindig fennáll annak a veszélye, hogy a tesztelés időpontjától a szülésig egy vagy több ilyen vírus is megjelenhet.Azt is megjegyzi a kutatás, hogy bár a császármetszéssel született csecsemők mikrobiomja születéskor eltér a hüvelyi úton született babákéhoz képest, ezek a változások nem tartanak ki egész csecsemőkorban.

A baba mikrobiomján egyértelműen javít a szoptatás, a bőr-bőr kontaktus, a szülés utáni fürdetés késleltetését és a szükségtelen antibiotikumok elkerülése.

A baba első fürdetésének késleltetése

Egyértelműen hasznos, ha az újszülöttet nem fürdetik meg azonnal. Az Egészségügyi Világszervezet azt javasolja, hogy a baba első fürdetését 24 órával későbbre halasszuk. Ha ez nem lehetséges, akkor a fürdetést legalább hat órával el kell halasztani a megszületéshez képest.

A késleltetés előnyei

A legfontosabb előny talán az, hogy megkönnyítheti a korai szoptatást, egyszerűen azáltal, hogy az anya és a baba együtt marad. A baba első órában történő szoptatásának számos bizonyított előnye van, többek között csökkenti a fertőzések kockázatát. Mivel hosszabb ideig együtt maradnak, a babát is melegen tartja, és csökkenti a hipotermia esélyét. Segíthet az újszülött bőrmikrobiomjának és a magzatmáz megőrzésében is, amely természetes módon védi őket a káros baktériumoktól.

Fontos megjegyezni, hogy ha az anyának fertőzése van, a késleltetett fürdetés nem ajánlott. Különösen a HIV, az aktív herpesz, a hepatitis B és a hepatitis C esetében. Ezekben az esetekben a babát a születés után a lehető leghamarabb meg kell fürdetni.(Cikk forrása: todaysparent.com)