A terhesség 18-22.hetében a magzat szíve alig nagyobb, mint 20 milliméter, mégis a szív vizsgálatával számos szívfejlődési rendellenesség kiszűrhető. Ilyen a szívritmuszavarok döntő többsége. A vizsgálattal lehetővé válik, hogy már a megszületés előtt, magzati korban, méhen belül megtörténjen a kezelés illetve ha előre tudható valamilyen probléma, akkor már születéskor egy arra felkészült orvosi csapat várja a babát.
Száz újszülöttből egy valamilyen súlyosságú szívhibával jön a világra. A veleszületett szívhiba hatszor gyakoribb, mint a kromoszóma-rendellenesség.
Hogyan zajlik a vizsgálat?
A vizsgálatot gyermekkardiológus végzi, egy speciális ultrahangvizsgáló fejjel. A vizsgálat során a kardiológus ellenőrzi a szív anatómiáját, a szívizomzat, a szívbillentyűk működését, az áramlást és szívfrekvenciát is mér. A 3D-s felvétel segítségével láthatóvá válik a magzat szíve. A vizsgálatot a terhesség 18-22. hete között érdemes elvégeztetni, a legoptimálisabb időszak a 20. hét.
Kiknek javasolt a vizsgálat?
- Akiknél előfordult a családban (szülők, nagyszülők, előző gyermek) veleszületett szívbetegség
- Ha a kismama olyan betegségben, például inzulinfüggő cukorbetegségben szenved, ami hajlamosít a szívfejlődési rendellenességre
- Ha az anya a terhessége első szakaszában a magzatra veszélyes gyógyszert szedett
- Ha korábbi ultrahangos vizsgálaton vastag nyaki redőt mértek a magzatnál
- Ha fennáll a kromoszóma-rendellenesség gyanúja
- Ikerterhességnél
- Késői gyermekvállalásnál
- Lombik terhességnél
- Ha bármilyen egyéb eltérést már megállapítottak a magzatnál (sok vagy kevés magzatvíz, kóros magzati növekedés) vagy ha egyéb magzati szerv fejlődési rendellenességet észleltek.
Kapcsolódó cikkeink szívfejlődési rendellenesség témában:
- Terhesség: a 10 leggyakoribb fejlődési rendellenesség
- Magzati fejlődési rendellenességek: lehetséges okok
- Minden száz gyerekből egy szívfejlődési rendellenességgel születik
Forrás: Svábhegyi Gyermekgyógyintézet