– Időről-időre felvetődik az egészségügyi kormányzat berkeiben, hogy vajon van-e létjogosultsága az ilyen kis kórházaknak, mint a mienk–mondja dr. Polgár Csaba, a szülészet-nőgyógyászat főorvosa.– A mi felvevő körzetünkben szülészeti-nőgyógyászati szempontból körülbelül 70 000 lakost látunk el. Büszkék vagyunk rá, hogy sokan választanak minket, de az is a létjogosultságunkat bizonyítja, hogy tavaly öt kismama jött hozzánk idő előtti lepényleválás miatt, ami azonnali beavatkozást igényelt. Ilyenkor 40 kilométert utazni Győrbe végzetes lehet. A családias környezet jótékony hatása egyébként a betegellátás minőségén is érzékelhető.
A Margit Kórházban nincs rooming in, ami részben az ápoló személyzet létszáma miatt alakult így, részben pedig mert a főorvos úgy véli, a frissen szült anyának nyugalomra, pihenésre van szüksége. Ha sír a baba, vagy az édesanyja látni szeretné, meg akarja szoptatni, bármikor kiviszik hozzá a kórterembe. Az igény szerinti szoptatást maximálisan támogatják, ebben a csecsemős nővérek és a neonatológus is segítenek.
– A szülésnél szívesen látjuk a családtagokat – mondja a főorvos – , a szülések 80 százaléka az apa jelenlétével történik.
Kiss Bendegúz Mihály
alig egy órája született
A császármetszésnél nem lehet bent az apa. Itt kell megjegyezni, Csornán nem automatikus, hogy ha az első baba császárral született, így kell születnie a másodiknak is.
Sima szülésnél görcsoldókkal és félszintetikus fájdalomcsillapító injekciókkal csökkentik a kellemetlen érzeteket, a császármetszést azonban spinális érzéstelenítésben végzik.
Szülés után általában a negyedik, császármetszés után az ötödik napon bocsátják haza az anyát az újszülöttel.A koraszülött kisbabák egy részét Győrbe viszik utógondozásra, a 36. hetet be nem töltött terhességek esetén, ha mód van rá, in utero, vagyis az anyaméhben utazik a kicsi.
A szülészet-nőgyógyászat büszkesége, hogy teljes meddőségi kivizsgálást végeznek, és a hozzájuk fordulók nagy részét babához juttatják. Ebben nagy szerepe van a laparaszkópos tecnikában elért eredményeiknek, amit már 20 éve alkalmaznak és fejlesztenek az osztályon.
Tények, adatok
– A kórházban 366 gyerek született 2010-ben.
– A császármetszések aránya 44 százalék.
– Egy kétágyas, paravánnal elválasztható szülőszoba van.
– Szülésznőválasztásra nincs, orvosválasztásra van lehetőség.
– A beöntés, borotválás, gátmetszés megbeszélés tárgyát képezi, nem kötelező.
– A gyermekágyas osztályon két kétágyas, televízióval felészerelt, és egy négyágyas kórterem áll rendelkezésre.
– A nyolc gyermekágyas részleghez két fürdőszoba, és vécé csatlakozik.
– A kisbabák az újszülött osztályon tartózkodnak, de kérésre bármikor kiviszik őket édesanyjukhoz.
– Egyágyas, fizetős szoba nincs.
– A terhesgondozás kétlépcsős, először a védőnő, majd a szülészorvos végzi a szükséges vizsgálatokat.
– A gyermekágyas kórtermekben bármikor lehet a családtagokat fogadni, az újszülött osztályon azonban tilos a látogatás.
Képaláírások1. 2. A szülőszobát paravánnal választják két részre, ha egyszerre ketten szülnének
Forrás: Kismama magazin