Egy 1760 várandós anyuka adatainak elemzésével készült új-zélandi kutatásból azt derült ki, hogy valamivel kisebb súllyal születtek azok a babák, akiknek az anyja a hátán aludt, szemben azokkal, akik inkább az oldalukon aludtak. A háton alvó anyák újszülöttjei átlagosan 3,41 kilóval jöttek a világra, míg az oldalukon alvók esetében 3,55 kiló volt a születési súly. Ez azonban még egyáltalán nem problémás, hiszen az átlagsúly mindkét esetben a normális tartományba esik.
A szakemberek szerint ennek oka, hogy háton fekve romlik a méh vérellátottsága, ez pedig a magzat növekedésére is hatással lehet. A kutatók szerint, bár mindenki forgolódik éjszaka, általában abban a pozícióban töltjük a legtöbb időt, amelyben elaludtunk.
Terhesen gyakran nehéz megtalálni a megfelelő pozíciót az alváshoz, nem is beszélve arról, hogy bizonyos panaszok, például a gyomorégés vagy a hátfájás is hozzájárulhat ahhoz, hogy mennyire tudja magát kipihenni egy kismama. A szakemberek szerint a terhesség 30. hetéig nem igazán számít, hogy milyen pózban alszik az anyuka, utána viszont célszerűbb inkább oldalfekvő helyzetben pihenni. “A terhesség első két trimeszterében az a legjobb pozíció, amit a legkényelmesebbnek érzünk, és amiben a legjobban ki tudjuk pihenni magunkat” – mondta dr. Nathan Fox szülész-nőgyógyász professzor.
Ezt is érdemes elolvasni: