A terhesség korai szakaszában gyakori tünet a méhfájdalom. Lássuk, milyen okai lehetnek.
Méhszalag fájdalom
A méh növekedésével a szervet támasztó szalagoknak el kell mozdulniuk. Ez a fájdalom általában éles, szúró érzés, amely a méh egyik vagy mindkét oldalán jelentkezhet. Lehet, hogy hirtelen lép fel, és általában nagyon rövid ideig tart. Vannak, akiknél köhögéskor, tüsszentéskor jelentkezik, vagy akkor, amikor ülő helyzetből felállunk.
Medencefenék fájdalom
Sok nő medencefenék fájdalmat tapasztal a terhessége alatt. A tünetek korán jelentkezhetnek, különösen a második terhesség esetén. A növekvő, megnyúló méh a fájdalom egyik oka, de a hormonális változások is szerepet játszanak benne. A fájdalom jelentkezhet a méh közelében, a hólyagban, a hüvelyben, a hátban vagy hasban is.
A medencefenék fájdalma nem károsítja a fejlődő magzatot, de a terhesség előrehaladtával súlyosbodhat.
Görcsök
A terhesség korai szakaszában sokan görcsöt tapasztalnak, amelyek hasonlóak a menstruációs görcsökhöz. A táguló, növekvő méh vagy a növekvő progeszteron szint lehet felelős ezekért a tünetért.
Vetélésre utalhat, ha több órán át, egyre erősebbek a görcsök és vérzés is társul a fájdalomhoz.
Petefészek torzió
Petefészek torzió akkor fordul elő, amikor a petefészek vagy petevezeték megcsavarodik. A petefészek torzió orvosi ellátást igényel.
A petefészek torzió során hirtelen fellépő, éles fájdalommal jelentkezik, amely folyamatosan súlyosbodhat. A fájdalom nem szűnik meg. Akár hányással is együtt járhat.
Méhen kívüli terhesség
Méhen kívüli terhesség is okozhat méhfájdalmat. Vérzéssel járhat és azonnali orvosi beavatkozás szükséges.
Mindenképp orvoshoz kell fordulni, akkor ha
- intenzív görcsök jelentkeznek
- a fájdalom nem múlik, sőt, egyre fokozódik
- véres széklet jelentkezik
- súlyos vérzés lép fel
- a fájdalom mellett láz, véres vizelet jelentkezik
- intenzív hátfájás és görcsök is jelentkeznek.