Terhesség

Polimorf terhességi kiütés: a gyötrő, égető viszketés

A polimorf terhességi kiütés oka nem ismert, leggyakrabban első terhesség során jelentkezik.
2020. Október 05.
Polimorf terhességi kiütés: a gyötrő, égető viszketés (fotó: Getty Images)

A terhesség alatt a bőr sok változáson megy keresztül: az arcbőr szebb vagy akár pattanásosabb is lehet, a hormonális hatások következtében a hason, a combokon striák jelenhetnek meg. Gyakori panasz a terhesség során a bőrviszketés, főleg a terhesség vége felé jelentkezik.

A viszketéssel, égő érzéssel kísért bőrkiütés is gyakori panasz. Az egyik leggyakoribb bőrbetegség a polimorf terhességi kiütés, angolul két elnevezés terjedt el a brit angol PEP és az amerikai PUPPP (PEP: Polymorphic eruption of pregnancy; PUPPP: Pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy). Magyar elnevezése a polimorf terhességi kiütés, a polimorf azt jelenti, hogy a kiütések változatos méretűek lehetnek, tehát nem egyformák.

Bár gyakori terhességi bőrbetegség, az oka eddig ismeretlen és csak ritkán kerül diagnosztizálásra. Leggyakrabban első terhesség során jelentkezik, ritkán fordul elő későbbi terhességek során. Gyakrabban jelentkezik akkor, ha a kismama fiút vár.

Azoknál a kismamáknál, akiknél jelentkezik a polimorf terhességi kiütés leggyakrabban a hason és a comb felső részén, ritkábban az arcon és a kezeken jelenik meg a viszkető bőrkiütés. Maga a kiütés csalánkiütésszerű, apró göböcskék, hólyagok, piros alapon jelentkezik.

Kezelésében antihisztaminok, emolliensek és lokálisan alkalmazott kortikoszteroidok mellett minden tizedik esetben szisztémás kortikoszteroidkezelés válik szükségessé a kifejezett viszketés miatt – olvashatjuk a drdelitamas.hu-n.

A kiütések erősen viszkethetnek, a szülés után 2-4 héttel magától elmúlnak a panaszok. A polimorf terhességi kiütés bár igen kellemetlen, de veszélytelen, semmilyen magzati károsodást nem okoz.