Terhesség

Problémák, amelyek befolyásolják a terhességet

Ha harmincas-negyvenes nő vagy, akkor nagy eséllyel találkoztál már hüvelyfertőzéssel. Igen, ez az a kellemetlen folyás, égő érzés és viszketés. Több dolog okozhatja, de az esetek felében a bakteriális vaginózis áll a háttérben. Várandósságnál különösen fontos, hogy időben észrevegyük.
2024. Április 10.
(Kép forrása: Getty Images)

Ha intim fertőzésről van szó, akkor legtöbben gombás elváltozásra gondolnak, pedig van egy gyakoribb kórkép, ez pedig a bakteriális vaginózis, vagyis baktérium-okozta hüvelyfertőzés.

Olyankor alakul ki, ha a szervezet önszabályozó rendszere nem működik jól, és a hüvelyben elszaporodnak az úgynevezett „rossz” baktériumok kiszorítva a „jókat”, vagyis a jótékony hatású tejsav-baktériumokat. Ilyenkor a hüvely pH-ja is megváltozik: a savas közeg eltolódik a lúgosabb irányába. Mindennek a következménye legtöbbször rendellenes, bőséges, híg, szürkésfehér színű, kellemetlen szagú hüvelyváladék, és diszkomfort érzés a nemi tájékon, de akár megjelenhet csípő vizelet és fájdalmas lehet a szexuális érintkezés is.

Mivel ez a kórkép elsősorban a 15 és 44 év közötti nőket érinti, nagy számban fordul elő várandósok körében. Olyannyira, hogy mintegy 22 százalékuk legalább egyszer átesik rajta a terhességes során. Szerencsére könnyen kezelhető a fertőzés, de azért fontos odafigyelni rá, hiszen komoly következményekkel járhat nemcsak ránk, de a születendő babánkra nézve is, ha elhanyagoljuk.

Az anyáknál okozhat kismedencei gyulladást, amely átterjedhet a méhre, petevezetékekre. Ennél is rosszabb egy esetleges vetélés vagy koraszülés a magzatvíz megfertőződésén keresztül. Maga a szülés is okozhat gondokat, ha természetes úton történik, hiszen ilyenkor a hüvelyi baktériumok bejutnak a baba szervezetébe, ami akár nehezített légzéshez vezethet.

De mi minden okolható egy ilyen nyugtalanító tünetegyüttes kialakulásáért? A várandósoknál több dolog szóba jöhet – életmódtól függően. A megemelkedett hormonszintek miatt könnyen kibillen a hüvelyflóra egyensúlya. Növelhetik továbbá a betegség kockázatát:

  • illatosított tisztítószerek és higiéniás termékek
  • gyakori hüvelyöblítés
  • szűk fehérneműk, nadrágok hordása
  • dohányzás, alkoholfogyasztás
  • a szőrtelenítés
  • elhízás
  • stressz

Laura a második kisfiát várta, amikor bakteriális vaginózist diagnosztizáltak nála. Azt mondja, fogalma sincs róla, mi váltotta ki nála a betegséget, hiszen mindig ügyelt a megfelelő higiéniára. Ugyanakkor hozzáteszi: nem először találkozik a kellemetlen tünetekkel: „Valamiért mindig is érzékeny voltam a különféle fertőzésekre, főleg intim tájékon. Én vagyok az, aki alig mer elmenni strandra, uszodába, mert biztos, hogy összeszed valamit. Pedig tudom, hogy nem szabad vizes ruhában maradni, és mindig terítek magam alá törülközőt bárhova ülök is le. Csak pamut alsóneműt használok és natúr szappant. Amikor megtudtam, hogy babát várok, természetesen még inkább vigyáztam: egyáltalán nem mentem közös fürdőbe. Mégis előjött nálam ez a bosszantó nedvedzés és a hüvelyi diszkomfort. Tudtam, hogy mielőbb meg kell szüntetni, nehogy tovább terjedjen, és esetleg veszélyeztesse a magzatot. A nőgyógyászom arra is figyelmeztetett, hogy a tünetek kezelése után legalább olyan fontos, hogy visszaálljon a hüvely normál pH-értéke. Erre vannak prebiotikum és probiotikum-tartalmú készítmények, amelyek várandósoknál is alkalmazhatóak. Nálam különösen fontos ez, hiszen az én esetemben nagy a hajlam a kiújulásra. Most már drukkolok, hogy a szülésig ne legyen semmi baj, de annak nagyon örülök, hogy hamar észrevettem a tüneteket, és már másnap kaptam a kezelést. Azt olvastam, hogy van, akinél tünetmentes a fertőzés, úgyhogy a legjobb, ha rendszeresen járunk ellenőrzésre – nem csak terhesség alatt”.