Megoszlanak a vélemények arról, hogy a nap melyik szakában ajánlott zuhanyozni: általában a reggel és az este között zajlik a vita, és mindkét oldalnak megvannak a maga, sokszor tudományosnak tartott érvei az egyik vagy a másik mellett. Bár nincs olyan tudományos kutatás, ami egyértelműen jobbnak tartaná a reggeli vagy az esti zuhanyt, előnye mind a kettőnek van. A Health.com szakértők segítségével járt utána, milyen szempontok alapján érdemes dönteni.
A reggeli zuhanyzás előnyei
Dr. Cindy Wassef egyetemi adjunktus, bőrgyógyász kifejtette, hogy alvás közben a baktériumok és a bőrsejtek felhalmozódhatnak a lepedőn vagy a bőrön. A reggeli zuhanyzás egyik előnye, hogy ezeket a szennyeződéseket, valamint az izzadságot is lemoshatjuk a bőrünkről.
Másrészt segíthet beindítani a napot is. A testnek szüksége van bizonyos jelzésekre az ébredéshez, és a zuhanyzás lehet ezek egyike, főleg, ha hideg vízzel tesszük. Dr. W. Christopher Winter neurológus és alvásszakértő szerint ez arra készteti a szervezetet, hogy olyan neurotranszmittereket szabadítson fel, mint a noradrenalin és a dopamin (a “boldogsághormon”), és ezzel felébreszti az embert.
Mindezek mellett olyasmik miatt is optimális lehet a reggeli zuhany, ha mondjuk ébredés után szoktunk mozogni.
“A zuhanyozás célja, hogy eltávolítsa a szennyeződéseket és az izzadságot a bőrről, ezért a legjobb olyankor elmenni, amikor a legtöbb felhalmozódik ezekből a bőrön. A legtöbb ember számára ez az edzés után van” – mondta Dr. Joshua Zeichner bőrgyógyász a portálnak.
Az esti is jó választás lehet
Természetesen azzal is jót teszünk a bőrünknek, ha lefekvés előtt mossuk le a bőrünkről a nap során felhalmozódott szennyeződéseket és kórokozókat.
Ez nem feltétlenül akadályozza meg a betegségeket, mondta Russo. De ha nekünk vagy a párunknak valami miatt legyengült az immunrendszere, akkor érdemes lemosni az esetlegesen felszedett baktériumokat.
Ez azokra is igaz, akik szezonális allergiában szenvednek. A lefekvés előtti zuhanyzás révén meg lehet szabadulni minden visszamaradt pollentől, amelyek egyébként kiválthatják az éjszakai allergiás tüneteket.
Az olyan bőrproblémák, mint például az ekcéma esetén is hasznos lehet az esti tisztálkodás.
“A különböző bőrirritáló anyagok és szennyeződések súlyosbíthatnak egyes bőrbetegségeket. Ha gyakran ki vagyunk téve ezeknek a dolgoknak, nem biztos, hogy rossz ötlet éjszaka zuhanyozni, hogy eltávolítsuk őket a bőrünkről” – magyarázta Dr. Wassef.
Ezenkívül a száraz vagy ekcémára hajlamos bőrűek számára a bőrápolási rutin egy kicsit hosszadalmasabb, ezért az éjszakai zuhanyozás kényelmesebb lehet.
Dr. Ife J. Rodney dermatológus professzor szerint az ilyen problémákkal küzdőknek érdemes például vazelint is felkenniük, ami segít a bőrnek megtartania a nedvességet. A vazelin és más olajok termékek viszont nem feltétlenül optimálisak nap közben, mert például a ruhákra is rátapadhatnak.
Viszont ahogy a reggeli zuhany az ébredésben segít a szervezetnek, úgy az esti az elalvást könnyítheti meg, ha ehhez szoktunk hozzá.
“A lefekvés előtti testhőmérséklet-emelkedés – és az azt követő lehűlés – segíthet elaludni, mivel az esti gyors testhőmérséklet-csökkenés is kiválthatja az alvást” – magyarázta Dr. Winter.
Vagy az egyiket, vagy a másikat
A szakértők abban egyet értenek, hogy nem érdemes reggel és este is zuhanyozni.
“A túl gyakori zuhanyzás miatt a bőr és a haj száraz és fénytelen lesz” – mondta Dr. Wassef.
“A napi kétszeri szappanhasználat száríthatja a bőrt” – magyarázta Dr. Rodney. Ezért inkább tisztítóolajok használatát javasolja, ha mégis szükségünk lenne még egy zuhanyra, például egy váratlanul beiktatott edzés miatt.