Szülés után adódhatnak problémáid
Miért van az, hogy már több hónapja szültem és köhögésnél, tüsszentésnél továbbra is szivárog a vizeletem?
Ezt a kérdést viszonylag sok nő teszi fel, ugyanis elég gyakori tünet. Mivel természetes jelenségnek tekinthető, és van rá hatékony kezelés, így nem örök életre szóló problémáról beszélünk. A szóban forgó úgynevezett stressz inkontinencia már a terhesség alatt is jelentkezhet. Ebben a test hormonális és fizikai változásai játszanak közre.
Normális esetben az idegek, inak és a medencefenék izmai együtt dolgoznak azért, hogy zárva tartsák a húgycsövet, és a vizelet ne szivárogjon ki. Jellemző, hogy a szülés alatt ezeken a területeken túlfeszítés vagy sérülés következik be.
Kik küzdenek a legnagyobb valószínűséggel inkontinenciával a terhesség után?
Nyilván azoknál a nőknél nagyobb a kockázat, akik hüvelyi úton szültek, de előfordulhat császármetszéses anyukáknál is. Fontos odafigyelni a testsúlyra, hiszen a megnövekedett testtömeg még nagyobb terhet jelent a húgyhólyagnak. Azoknál a nőknél, akik túlsúlyosak vagy cigarettáznak, négyszer nagyobb az esélye az inkontinencia kialakulásának, mint a normál testsúlyú, nem dohányzó nők esetében.
A legújabb kutatások szerint genetikai hajlam is közrejátszhat az inkontinencia megjelenésében. Aki már több gyermeket szült, annál jellemzőbb ez a kellemetlen tünet, függetlenül attól, hogy jelentkezett-e már korábbi terhessége és szülése után inkontinenciája. Egyes tanulmányok szerint azoknál a hüvelyi szüléseknél, ahol “fogót” használtak a baba világra segítéséhez, ott nagyobb az esély a szülés utáni húgyúti problémákra. További kockázati tényező még a nagy méretű a baba és az elhúzódott kitolási szakasz is.
Meddig tart az inkontinencia?
A legtöbb nőnél, akiknél stressz inkontinencia jelentkezik a terhesség alatt, annak rögtön el is múlik a szülés után. Egyes anyukáknál a szivárgás teljesen leáll, vagy jelentkezik ugyan, de sokkal ritkábban. Jellemzően a szülést követő néhány héten belül elmúlik, de van, hogy több hónapig is eltarthat. Szerencsére ez a ritkább eset.
Mit tehetek ellene?
– Fel kell tárni orvosunk előtt a problémát, aki a vizsgálat során ki tudja zárni a húgyúti fertőzés veszélyét. Főleg akkor ne késlekedjünk felkeresni, ha fájdalommal társul a vizelettartási gondunk és égető érzés kíséri a pisilést.
– Érdemes elsajátítani és rendszeresen végezni a Kegel-gyakorlatokat. A szakemberek ajánlják egy életen át a gyakorlását, hisz hatékonyan erősítjük vele a medencefenék izmait, és számos jótékony hatással bír.
– Ha a torna sem oldja meg a problémát és hónapok után sem múlik el a panasz, akkor kismedencei rehabilitáció is segíthet. Ehhez konzultáljunk gyógytornásszal!
– Használjunk speciális betétet, mely megvédi az átázástól a fehérneműnket és elűzi a kellemetlen szagokat.
Ezek is érdekelhetnek: