Terhesség

A terhesség alatti kávézás kihathat a gyerek magasságára

Egy új tanulmány a terhesség alatti koffeinbevitelt és a gyerekek növekedésére gyakorolt hatását vizsgálta.
2022. November 13.

A terhesség alatti koffeinbevitelre vonatkozó adatok vegyesek. Egyes bizonyítékok arra utalnak, hogy a terhesség bizonyos aspektusaira káros lehet a koffein. Némi koffeinbevitel azonban rendben lehet, és nem okoz káros egészségügyi hatásokat.

Az ajánlásokat tekintve az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Szakmai Kollégiuma (ACOG) kijelenti, hogy a terhesség alatt a 200 mg-nál kevesebb koffein fogyasztása biztonságosnak tekinthető, írja a Medical News Today.

Egy új tanulmányban a terhesség alatti koffeinbevitelt és ennek a gyerekek növekedésére gyakorolt hatását vizsgálták.

A kutatók 1959-1965 közötti időszakról vizsgálták az anyák, és 1960-1974 közötti időszakról a gyerekek csoportját, ezután az anyák és a gyerekek újabb csoportját vizsgálták 2009-2013 és 2017-2019 között.

A koffein és a paraxantin – a koffein metabolitja (anyagcserében résztvevő anyaga) – koncentrációját mérték a kismamák vérében a terhesség első trimeszterében. Ezután a gyerekek magasságát nézték meg, 8 éves korig.

Az elemzés azt mutatta, hogy a terhesség alatti koffeinfogyasztás összefüggésbe hozható azzal, hogy a gyerekek testmagassága később alacsonyabb lesz. A különbség határozott volt – körülbelül 2 centiméteres magasságkülönbség volt a koffeint fogyasztó és a koffeint nem fogyasztó anyák gyermekeinek magassága között.

 „A fő következtetés az, hogy még a terhesség alatti alacsonyabb koffeinexpozíció is összefüggésbe hozható a gyermekkori alacsonyabb magassággal. Csak néhány, a miénkhez hasonló tanulmány készült, és egyikben sem értékelték a magasságot elválasztva a teljes BMI-től (testtömegindex). Figyelembe véve a korábbi kutatásokat, kissé meglepő volt, hogy nem találtunk összefügést a terhesség alatti koffeinexpozíció és a gyermek súlya között, de ennyire következetes összefüggést találtunk a koffein és a gyermek magassága között 8 éves korig” – magyarázta el a portálnak a tanulmány szerzője, Jessica Gleason, perinatális epidemiológus.

A tanulmányban megállapított magasságkülönbségek hatása a gyerekek általános egészségi állapotára továbbra is tisztázatlan.

Dr. Gleason hozzátette, hogy az alacsonyabb testmagasság vezethet további egészségügyi problémákhoz, ha felnőttkorig is fennáll. „Ennek a munkának a klinikai vonatkozásai nem egyértelműek, mivel a megfigyelt magasságkülönbségek ennyire kicsik” – mondta.

„Fontos lenne meghatározni, hogy a magasságkülönbségek a gyermekkoron túl is fennmaradnak-e, mivel a felnőttkori alacsonyabb testmagasság esetén magasabb a kockázata a cukorbetegségnek és a szív- és érrendszeri betegségeknek.”

Összességében a tanulmány eredményei azt mutatják, hogy a terhesség alatti koffeinbevitel hatással lehet a gyerekek magasságára – azonban a tanulmánynak számos korlátja volt, amelyeket figyelembe kell venni.

Először is fennáll annak a veszélye, hogy a kutatók nem vettek figyelembe olyan tényezőket, mint például az anyai étrend egyéb vonatkozásai.

„Miközben számos betekintést nyújt, több információra és kutatásra van szükség az anya étrendjével, az apai magassággal és más tényezőkkel kapcsolatban” – mondta el a portálnak Dr. Monte Swarup szülész-nőgyógyász, egy étrendkiegészítő cég alapítója a kutatásról – aki nem vett részt a tanulmányban.

Továbbá, mivel az adatok egy része korábbi terhességi adatokból származik, a kutatók nem tudták teljes mértékben figyelembe venni azokat a történelmi és társadalmi tényezőket, amelyek hatással lehettek a terhességre.

A tanulmány egyes területein korlátozott volt az adatgyűjtés. Például a mai adatokban a gyerekek magasságmérését csak egy időpontban végezték el.

Dr. Gleason is megjegyezte, hogy a hosszabb távú nyomonkövetés hasznos eleme lenne a további kutatásoknak.

„Fontos lenne feltárni ezt az összefüggést az anyai koffeinfogyasztás és későbbi gyermekkori növekedés között, hogy kiderüljön, hogy a gyerekek végül »behozzák-e« ezt a magasságot – ideális esetben, ha a gyerekek a 20-as éveinek elejére a magasság stabilizálódna. Amíg nem állnak rendelkezésünkre ezek a hosszú távú nyomon követési adatok, nem tudjuk meghatározni a mért alacsonyabb testmagasságok klinikai következményeit.”

Forrás: medicalnewstoday.com

Nyitókép forrása: Getty Images