Amellett, hogy a társasjátékok nagyon szórakoztatóak és remek családi kikapcsolódást jelenthetnek, még nagyon hasznosak is, kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Korábban már többször írtunk a társasjátékozás előnyeiről – többek között itt és itt is –, és ezekben is kiemeltük, hogy például csapatmunkára is tanítanak: jó módja annak, hogy a különböző korú gyerekek, a gyerekek és a felnőttek közösen, csapatban dolgozzanak, például a kooperatív játékok során egy közös célért is.
Olyan készségek fejlődésére is jó hatással vannak, mint a matematikai készségek, a szókincs, de a speciális témakörökben készült játékokkal különlegesebb ismereteket is szerezhetnek. A stratégiai, a tervezős játékok pedig a problémamegoldó készségeket is remekül fejlesztik, és a kommunikációs készségeket is. A különböző mozgásos, kitalálós, mutatós-eljátszós játékok pedig fizikai aktivitásnak sem rosszak.
A társasjátékozás jótékony hatásainak kiélvezéséhez természetesen nem kell mindig maratoni hosszúságú játékokban gondolkodnotok – sőt, amíg kisebbek a gyerekek, egy gyorsabban lejátszható társas jobban le is köthetik őket. Most ajánlunk néhány ilyen gyorsan lejátszható játékot!
Már 5 éves kortól jó játék lehet a Forgómorgó Szörnyek, ami hasonlít egy kicsit a Dobble játékhoz hasonlít, de itt egy szörny képe rajzolódik ki egy Forgómorgó Masinán, és az előzőleg az asztalra kirakott kártyák között ezt kell minél gyorsabban és szemfülesebben megtalálni és „lecsapni rá”. Ez z izgalmas kihívás garantáltan megmozgatja a reflexeket és a vizuális felismerési készségekre is jó hatással lehet.
Szintén gyors játékidejű a Rókanyomon társas, amit 5 éves kortól ajánlanak. Ez egy kooperatív játék, amiben összedolgozva kell megtalálnotok egy rókát, aki elcsente a nagymama rétesét, és igyekszik vele meglógni. Ehhez különböző nyomokat kell keresnetek, hogy megtaláljátok, a több gyanúsított között azt rókát, aki az aktuális körben az elkövető. Ehhez viszont igyekezni kell, nehogy a róka megelőzzön benneteket a játéktáblán. Szuper játék, ami együttműködésre, közös gondolkodásra ösztönöz és csapatmunkára.
Klasszikus játéknak számít már a Qwirkle, ami 2007 és 2015 között több jelölést és díjat is kapott. A játék egy szín- és formakeresős játék, amiben az a cél, hogy a kezünkben lévő játékkockákból olyanokat tegyünk le, ami illik a már asztalon lévőkhöz. Egy logikai-taktikázós játék, ami az egész családnak szórakoztató lehet – megeshet, hogy végül hosszú időre az asztalhoz szegez titeket.
Már akár 4-6 évesekkel is együtt tudjátok játszani a Rázd és sztorizz! játékot, amiben egy különleges rumbatök található – ezt ha megrázzátok, mindig egy véletlenszerű hangot játszik le, mint például a tehénbőgés, a bugyborékolás, a kürtölés, a nászinduló, a kotkodácsolás, a nászinduló, szírénázás… A játék lényege, hogy egy történetet kell mesélnetek úgy, hogy az újabb hangokat mindig beleszövitek a sztoriba. A kicsiknek ez a hangfelismerést is segíti, és a többi beszélgetős játékhoz hasonlóan a nyelvi készségeket is fejleszti.
Ehhez hasonló játék a Sztorikocka, amiből az alapkészlet mellett már számos speciális változat is készült, különféle témakörökben, amiket egyedileg és az alapcsomaggal együtt is használhattok. Minden kockaoldalon más-más minták vannak, és miután dobtatok velük, az ábrák alapján kell egy mesét szőnötök. A játék igazán nagy előnye, hogy kis helyen is elfér, így utazás közben is tudtok vele játszani, vagy ha éppen valahol várakoztok.
6 éves kortól ajánlják a Boldog lazac nevű játékot, ahol nagyon egyszerű kis feladatok szerepelnek az aranyosan illusztrált kártyákon, amiket egy-egy másik játékossal együtt kell végrehajtanotok. Ezzel ugyanis meg tudtok szabadulni az adott kártyátoktól, a cél pedig az, hogy minél előbb megszabaduljatok a kezetekben lévő paklitól. Már néhány perc alatt megalapozza a jó hangulatot!
Szintén egy gyorsan lejátszható kártyajáték a TRIO, amit 7 éves kortól ajánlanak. Itt a kezetekben és az asztalon lévő kártyákból kell minél gyorsabban triókat alkotnotok, összegyűjtenetek. Ha szeretitek a Solohoz és Unohoz hasonló pörgős kártyajátékokat, ezt is próbáljátok ki!
Érdekes, a vizuális készségeket próbára tevő, a megfigyelést fejlesztő játék a Pixelino, amit 8 éves kortól ajánlanak – ebben pixelkockákkal körülrajzolt állatokat kell megrajzolnotok, négyzetről-négyzetre, előre kapott alakzatokkal. A játék célja minél több pontot gyűjteni az állatokkal – minél bonyolultabb egy állat rajza, annál több pontot ér, és minél gyorsabbak vagytok, annál több állat ábráját tudjátok kitölteni.
8 éves kortól ajánlják az Anarchista palacsintát, amit a már említett Dobble készítőinek játéka. Itt a legextrémebb feltétekkel ellátott palacsintákat osztotok ki előre, amiktől úgy szabadulhattok meg, ha átadjátok másnak, akinél találtok azonos feltéteket. De itt is egyszerre keresi a hasonló ábrákat mindenki, ami igazán pörgőssé teszi ezt a játékot!
A beszélgetős Körvonal kártyák legújabb játéka a „Mindenki tud rajzolni”, amiben mindenkinek a kihúzott kártyákon található kifejezéseket kell megrajzolniuk, majd ezeket a körök végén közösen kell értékelnetek. Ki ragadta meg a legjobban az adott kifejezést? Idősebb gyerekekkel érdemesebb játszanotok ezt a játékot.