Az etilén egy természetes gáz, amely az egyes zöldségekből és gyümölcsökből szabadul fel, és felgyorsítja az érési folyamatokat. Ez előnyös lehet, ha valami még nem elég érett, és jó lenne, ha gyorsabban megpuhulna, de van, ami viszont túlpuhulhat egy olyan gyümölcs mellett, amiből etilén szabadul fel. Emellett annak is fontos szerepe van, hogy milyen hőmérsékleten és hogyan tároljuk a zöldséget és a gyümölcsöt, de akár az is, hogy mikor mossuk meg.
Az EatingWell összegyűjtött néhány hasznos tanácsot arról, hogyan érdemes tárolni a zöldségeket és a gyümölcsöket.
Az egyik ilyen, hogy milyen gyümölcsöket és zöldségeket milyen hőmérsékleten javasolt tárolni. A portál szerint szobahőmérsékleten tárolható a banán, a bazsalikom, az uborka, a padlizsán, a fokhagyma, a grépfrút, a zöldbab, a citrom, a hagyma, a narancs, a burgonya, a nyári tök, az édesburgonya, a görögdinnye, a cukkini. Azt javasolják, hogy tároljuk a pulton, majd tegyük a hűtőszekrénybe, amikor megérett a sárgabarackot, az avokádót, a kivit, a mangót, a dinnyéket, a nektarint, a papayát, az őszibarackot, a körtét, az ananászt, a szilvát. A hűtőben ajánlják tárolni az almát, a spárgát, az áfonyát, a brokkolit, a kelbimbót, a fejeskáposztát, a sárgarépát, a karfiolt, a cseresznyét, a koriandert, a kukoricát, a zöld leveles zöldségeket, a szőlőt, a póréhagymát, a salátát, a petrezselymet, a borsót, a gránátalmát, a málnát és az epret.
Együtt vagy külön tároljuk?
Néhány gyümölcsöt és zöldéget külön kell tárolni egymástól, hogy ne érjenek, illetve romoljanak meg túl gyorsan a felszabaduló etilén miatt. Egy jó szabály, hogy a sok etilént kibocsájtó gyümölcsöket tartsuk külön a többi zöldségtől és gyümölcstől. A sok etilént kibocsájtók között vannak az alma, az avokádó, a csonthéjas gyümölcsök, a körte, a banán és a paradicsom, és a zöld levelesek a legérzékenyebbek az etiléngázra.
A hagymát pedig azért érdemes külön tartani, mert hajlamos átadni az erőteljes illatát. A burgonyától pedig azért érdemes távol tartani, mert az gyorsabban puhulni kezd és kicsírázhat a közelében.
Ha fel vannak szeletelve
A legtöbb gyümölcs nagyjából öt napig eláll felszeletelve a hűtőben, néhány zöldség pedig ennél tovább, de ehhez arra van szükség, hogy: légmentesen lezárt dobozban, a hűtőben tároljuk. Nem érdemes azonban idő előtt felszeletelni az almát, a körtét, a banánt, az avokádót, mivel gyorsan megbarnulnak.